
Złotów 103 lata temu, z racji swego ówczesnego położenia geopolitycznego był z dala od powstańczych wydarzeń, ale byli ludzie związani z miastem, którzy w powstaniu brali udział. Na kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Złotowie jest tablica upamiętniająca osoby walczące w powstaniu, które znalazły tu spoczynek po trudach życia. Na ścianie bloku SM Piast przy ul. Krzywoustego 7 w Złotowie odsłonięto 21 III 2019 r. tablicę upamiętniającą miejsce, gdzie w latach 1969-74 mieszkała podporucznik Emilia ze Sczanieckich Chłapowska (1887-1974), delegatka na Sejm Dzielnicowy, organizatorka powstania wielkopolskiego w Wyrzysku.
Zachęcamy do przejrzenia pracy p. Wojciecha Kicmana z Piły, dostępnej w zasobach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej na temat życia i działalności Emilii Chłapowskiej (załącznik).
27 grudnia 2021 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym w Złotowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
27 grudnia 2021 r. o godz. 19.00 w Kaplicy Pamięci (ewangelickiej przy ul. Staszica w Złotowie) odbędzie się Koncert Pamięci Łukasza Piosika i jego przyjaciół - wstęp wolny.
iej
W galerii zdjęcia z tegorocznych obchodów
Nareszcie mamy ŚWIĘTO NARODOWE ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO,dzięki staraniom Marszałka Marka Woźniaka województwa Wielkopolskiego ,Brawo.To dzięki tym bohaterskim żołnierzom POLSKIM,mamy wolność na naszych odzyskanych ziemiach,zawsze Polskich,odzyskanych od Prusów po wielu latach zniewolenia i zagarnięcia naszych ziem jako swoich.Polacy cierpieli pod zaborem pruskim, trzema rozbiorami Polski przez 123 lata.Upragniona wolność nadeszła dzięki staraniom Marszałka Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego,którzy przyczynili się,ze najpierw w 1918r okolice ziem koło Poznania przyłączono do Polski po Powstaniu Wielkopolskim a potem następne.
Natomiast nasze ziemie złotowskie,północnej Wielkopolski przyłączono do Polski w 1945r.Prusowie musieli opuścić nasze ziemie,udając się do Niemiec z którymi się Prusy w 1945r połączyły.
Historyczny pokaz Powstania Wielkopolskiego z 1918r.zobaczymy dziś w Telewizji Polskiej ,programu pierwszego o godz.21,00. Chwała i cześć bohaterskim żołnierzom Wielkopolski.
Nasze ziemie opuścili nie Prusowie a Prusacy.
Prusowie zostali podbici wiele wieków temu m.innymi przez krzyżaków, a nazwa Prusy była wykorzystywana przez kolejnych władców tych ziem. Pierwsze były Prusy Zakonne, po ich upadku powstały Prusy Książęce, Brandenburgia-Prusy, Królestwo Prus, Prusy /kraj związkowy/. Po II wojnie światowej ogłoszono likwidację państwa pruskiego, a ziemię podzielono pomiędzy NRD, Polskę i ZSRR.
Pofajdało ci sie .Prusy wschodnie (zakonne ze stolica w Marborku) pomieszały ci sie z Prusami zachodnimi.
Nie koryguj innych tylko sam/sama napisz swój referat.
to brzydkie zachowanie,nie znać historii a pouczac innych