Spacer po nekropolii

  • 12.10.2021, 23:31 (aktualizacja 12.10.2021, 23:34)
  • Janusz Justyna
Spacer po nekropolii
Jesienny spacer po złotowskiej nekropolii - poprowadzi Janusz Justyna, sobota 23 października 2021, godz. 15:00. Zbiórka pod kaplicą przy ul. Staszica w Złotowie

Zapraszamy Państwa na pierwszą wizytę w odrestaurowanej kaplicy poewangelickiej w Złotowie przy ul. Staszica w Złotowie oraz spacer po cmentarzach tworzących złotowską nekropolię! W południowej części miasta znajduje się kompleks cmentarzy przez wielu nazywany „Złotowskimi Powązkami”. Na terenie cmentarza katolickiego spoczywa wielu zasłużonych dla miasta obywateli. Są wśród nich działacze Związku Polaków w Niemczech, nauczyciele, rzemieślnicy, kupcy. Za cmentarzem katolickim upamiętniono w zbiorowych mogiłach około 1400 żołnierzy polskich i radzieckich poległych w czasie wyzwalania Ziemi Złotowskiej. Są wśród nich wyzwoliciele naszego miasta, żołnierze 11. Pułku Piechoty IV DP I Armii WP, są zdobywcy Wału Pomorskiego. Cmentarz wojenny jest swoistym „memento” dla przyszłych pokoleń, miejscem zadumy i refleksji nad losami naszych przodków. Skrajną część złotowskiej nekropolii zajmuje teren dawnego cmentarza ewangelickiego, dziś splantowany i upamiętniony obeliskiem oraz niewielkim lapidarium ocalałych nagrobków wraz z inskrypcjami. Wśród nich płyta bardzo zasłużonego dla Złotowa burmistrza Carla Brandta.

Nie pozwólmy, by cmentarze ewangelicki, katolicki i wojskowy popadały w zapomnienie lub nie wzbudzały zainteresowania wśród żyjących… Zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi muzealnik Janusz Justyna. W dniach 20-22 października możliwe są zapisy grup szkolnych na Jesienny spacer po złotowskiej nekropolii.

MZZ

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe