Ważne pytania

  • 02.10.2021, 22:05 (aktualizacja 02.10.2021, 22:22)
  • Janusz Justyna
Ważne pytania Maria Jaszczyk
W sobotę w Wielkim Buczku odbyła się XXIV Buczkowska Konferencja Naukowa „Krajeński etos patriotyczny, czyli o znaczeniu pracy, wytrwałości i umiarkowania”

Konferencja miała miejsce w sali Wiejskiego Domu Kultury w Wlk. Buczku, przybyłych gości przywitała prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek. W programie były wykłady, które wygłosili: prof. Józef Borzyszkowski (Buczkowskie Konferencje Naukowe), Janusz Justyna (Krajna Złotowska w prasie Związku Polaków w Niemczech), ks. prałat dr Bogusław Głodowski (Spotkania z krajeńską Leśną Panną) oraz prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek (Czy Krajniacy są patriotami?). Wydźwięk wykładu pani profesor miał charakter refleksyjny, padło m.in. pytanie ilu buczkowian uczestniczy w konferencji, pojawiły się przykłady niepatriotycznych zachowań z bliższej i dalszej historii, na szczęście bardzo nieliczne. Wkrótce starosta Ryszard Goławski dał stanowczą odpowiedź, iż Krajniacy są patriotami, a profesor Kęcińska-Kaczmarek największą patriotką Ziemi Złotowskiej. Po tych słowach nastąpiła owacja na stojąco i popłynęły łzy – z wielu oczu… Na ręce pani profesor złożono wiele gratulacji i życzeń dalszej, owocnej działalności.

W programie konferencji było także ogłoszenie wyników konkursu „Moja Matka Boska Radosna-Leśna” oraz wyróżnienia dla laureatów Złotego Buka. Konferencję zakończył jak zwykle bogaty i smaczny poczęstunek - kuch, ciasto, kawa, bigos.

Następna, jubileuszowa konferencja już za rok!

iej

Janusz Justyna

Zdjęcia (93)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe