Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Historyczne dożynki

Piękna, słoneczna pogoda w sobotnie przedpołudnie powitała wszystkich uczestników Dożynek Gminnych, którzy już na kwadrans przed planowanym rozpoczęciem licznie zebrali się w okolicach krzyża. Stąd barwny korowód przemaszerował dookoła wsi w asyście muzyki Młodzieżowej Orkiestry Dętej na miejsce imprezy, kompleks rekreacyjno-sportowy.
Historyczne dożynki

Uwagę gości przyciągnęły pięknie przyozdobione posesje oraz dekoracje wsi, które były dowodem na zaangażowanie organizatorów i mieszkańców. W zasadzie trudno się dziwić mobilizacji sołectwa Drożyska Wielkie, które rolę gospodarzy gminnego święta plonów pełnili prawdopodobnie po raz pierwszy w historii, a już na pewno po raz pierwszy od zakończenia wojny.

Obchody dożynkowe rozpoczęła uroczysta Mszą Świętą polowa w podziękowaniu za dary ziemi, ale i w intencji wszystkich ciężko pracujących rolników oraz ich rodzin, którą sprawował ks. prałat Andrzej Choroba. Po jej zakończeniu na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta. To był dobry moment na obejrzenie wieńców żniwnych, których w tym roku było aż trzynaście: wszystkie wyjątkowo piękne, przygotowane z materiałów naturalnych z dużą dbałością o szczegóły, zgodnie z tradycją i przyjętą formą.

Wójt Gminy Zakrzewo postanowił, na wniosek samych zainteresowanych, w tym roku przyznać tylko jedną nagrodę główną, zaś pozostałe wieńce wyróżnić. Do  ich oceny powołana została komisja konkursowa w składzie Mirosława Rutkowska-Krupka – radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Sameć – wicestarosta powiatu złotowskiego oraz Przemysław Jarecki – dyrektor biura poselskiego Posła na Sejm RP Marcina Porzucka.

Obrzęd dożynkowy został wykonany przez grupy młodzieżową i dorosłą Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie w asyście działającego przy zespole chórku oraz muzyków. Jak nakazuje obyczaj, nie tylko modlitwą składa się podziękowanie za plony, lecz również za pośrednictwem wieńców oraz symbolizujących ciężką pracę bochnów chleba wypieczonego z ziaren z tegorocznych żniw.

Z rąk starostów dożynek – Joanny i Sławomira Judzińskich – taki bochen odebrał gospodarz gminy, wójt Marek Buława. Włodarz obiecał dzielić ten chleb sprawiedliwie, aby nigdy go nikomu nie zabrakło, po czym wraz z parą starostów oraz przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Doroszukiem rozdzielił go pomiędzy uczestników festynu dożynkowego.

Chleb ten symbolizował nie tylko pokarm, ale również dostatek i pomyślność, gdyż bez ciężkiej codziennej pracy rolnika nie jest możliwy rozwój gminy i całego społeczeństwa.   Zwieńczeniem części oficjalnej dożynek było podsumowanie konkursu wieńców i ogłoszenie zwycięzcy. Nie było to zadanie łatwe, gdyż do miana najpiękniejszego pretendowały aż cztery wieńce i jurorzy odbyli kilka burzliwych dyskusji, zanim udało się wypracować kompromis i wyłonić ten najlepszy.

Ostatecznie, podobnie jak podczas dożynek powiatowych, pierwsze miejsce zdobyli gospodarze, mieszkańcy Drożysk Wielkich zaś wyróżnienia otrzymali mieszkańcy Poborcza, KGW Głomsk, Czernice, Ługi, Kujan wspólnie z Kujankami, Śmiardowo Złotowskie, Drożyska Średnie, Stara Wiśniewka, Zakrzewo, Prochy, Wersk oraz Osowiec.

W części artystycznej dożynek na scenie zaprezentowały się dzieci z Drożysk Wielkich, podopieczni szkoły tańca Astra Luna, złotowska kapela No To Cyk, kabaret oraz zespół Żuki Rock&Roll Band. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne przygotowane przez koła gospodyń z trenu całej gminy, które serwowały swoje popisowe dania.

Nieomal wszyscy uczestnicy wydarzenia zwrócili uwagę na wyjątkową organizację, za którą gospodarzom – mieszkańcom Drożysk – należą się słowa wielkiego uznania. Mogą być oni dumni, bo dożynki były wydarzeniem historycznym i wyjątkowym. W związku z faktem, że święto plonów to nie tylko czas refleksji i podziękowań ale przede wszystkim radości i dobrej zabawy festyn zakończył się zabawą taneczną, która trwała nieomal do białego rana.  Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Zakrzewo, Sołtys i Rada Sołecka Drożysk Wielkich oraz Dom Polski-Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

UG Zakrzewo


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Cleo fanTreść komentarza: Nawet Panu Stefanowi nie pomogło w reelekcji zamówienie Cleo na koncertData dodania komentarza: 25.04.2024, 19:11Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: kompanTreść komentarza: Mam nadzieję że nowy burmistrz w trybie natychmiastowym odwoła tego hejtera, zabroni mu wstąp do pomieszczeń ZCAS i szybko zostaną zabezpieczone komputery i dokumenty, bo jak widzę wycenę "Waty cukrowej" na strefę kibica za 3000,00 zł to śmierdzi to na na kilometry tak jak wielokilometrowe delegacje Pulita, podobnie śmierdzi DJ za ponad 5000,00 zł, niech wezmą Potapa z laptopem, który puści kilka piosenek za 500 złData dodania komentarza: 25.04.2024, 17:37Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: HydraHejterskaTreść komentarza: Słyszałem że w nadleśnictwie nie popracuje długo, mają obowiązek go przyjąć, ale z końcem miesiąca będzie się żegnał, ciekawe czy Mateusz go zatrudni?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:33Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCASAutor komentarza: staszekTreść komentarza: Przekazanie władzy z klasą, nie to co w Złotowie, gdzie pożal się Boże burmistrz nieudacznik nie ma nawet odwagi przyjść na sesję rady miastaData dodania komentarza: 25.04.2024, 17:30Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: GrześTreść komentarza: Kitela najlepszy, wielka szkoda. Jego ludzie nie poszli na wybory, bo byli pewni zwycięstwa i tak to się skończyło. Szacun Panie Stefanie! Co za klasa. Pełna kultura!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:07Źródło komentarza: Symboliczne przekazanie urzędu burmistrzowi – elektowiAutor komentarza: aż tyleTreść komentarza: Żaden z was, płynących z nurtem, nie wytrzymałby tego hejtu jaki się wylewał na sesjach, min z ust Koronkiewicza, i który był podsycany przez interesariuszy w mediach. A on wytrzymał i pomimo trudności i ciągłych blokad dał miastu koło zamachowe do rozwoju. Ale jak wam o tym leszczu nie napisze, to pewnie nie uwierzycieData dodania komentarza: 23.04.2024, 16:19Źródło komentarza: Drobczyński wybrany na szefa ZCAS
Reklama
Reklama