Dom Polski nadal do wzięcia

  • 17.08.2021, 12:20 (aktualizacja 17.08.2021, 19:25)
  • Janusz Justyna
Dom Polski nadal do wzięcia
Wczoraj rozstrzygnięto I przetarg pisemny na dzierżawę Domu Polskiego w Złotowie, z przeznaczeniem na działalność noclegowo-gastronomiczną

Przetarg okazał się bezskuteczny, bo nie wpłynęła żadna oferta. Jak informuje burmistrz Złotowa, Adam Piulit, przetarg będzie ogłoszony ponownie, tym razem na cały kraj. 

iej

Dom Polski

 

Budynek stojący niedaleko ratusza, przy ówczesnej Frydländerstrasse, został zakupiony przez Związek Polaków w Niemczech w 1929 roku od przyjaznego Polakom Niemca, redaktora „Flatower Zeitung” Ericha Hofmanna. Budynek przyszłego Domu Polskiego udało się kupić po licznych, prowadzonych w  wielkiej tajemnicy rozmowach. Była to piękna posesja  znajdująca się naprzeciw nieprzyjaznego Polakom ratusza. Zakup był możliwy dzięki prywatnym znajomościom Władysławy i Mateusza Biniakowskich,  Izydora Maćkowicza i Jana Rożeńskiego  oraz adwokata  doktora Jerzego Kostenckiego. Sprawę zakupu popierały władze polskiego konsulatu w Pile, na czele z konsulem dr. Szwarcenberg-Czernym, zaś ze strony ZPwN - Janem Baczewskim – posłem na sejm pruski, prezesem Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Berlinie.

W zakupionym budynku na piętrze mieściła się szkoła polska (przeniesiona z pomieszczeń Banku Ludowego). Parter był zamieszkały przez niemieckiego urzędnika. By uniknąć nieporozumień z lokatorem, postanowiono wybudować  dodatkowy obiekt  w podwórku Domu Polskiego.  Budynek stał się chlubą całej Polonii złotowskiej, podobnie jak wybudowany w 1935 roku Dom Polski w Zakrzewie. Do budynku przeniesione zostały biura kierownika V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech  i Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego. W Domu Polskim odbywały się spotkania kulturalno-oświatowe, konferencje metodyczne prowadzone przez Józefa Mozolewskiego, spotykał się tu zarząd oddziału  PKTSz: ks. M. Grochowski i ks. B. Domański, v-prezes Jan Rożeński, skarbnik Zygfryd Noryśkiewicz, Zarząd Polskich Towarzystw Młodzieżowych pod kierownictwem Henryka Jaroszyka, będącego też redaktorem filii „Głosu Pogranicza i Kaszub”. Przebywali tu często korespondenci „Głosu…” z powiatu, np. Onufry Klóska z Głomska, ks. proboszcz  Alfons Sobierajczyk z Wielkiego Buczka, ks. Władysław Paszki ze Sławianowa.  Korespondentami pisma byli również nauczyciele szkół polskich Złotowszczyzny, którzy czasem posługiwali się pseudonimami.

Tutaj prowadziła swe szkolenia  dla gospodyń domowych Maria Fabiś (późniejsza żona adwokata Pawła Kwoczka), bywał gościem Paweł Kwoczek – będący instruktorem od spraw harcerskich. Tutaj przybywał Antoni Dorsz – instruktor młodzieżowych kółek rolniczych w Złotowskiem. W dobudowanym budynku polskiej szkoły odbywały się próby polskiego Chóru Towarzystwa Św. Cecylii. Dom funkcjonował tak do chwili aresztowania w sierpniu 1939 roku kierownika V Dzielnicy Izydora Maćkowicza.

Po wojnie w budynku Domu Polskiego umieszczono władze oświatowe, które stąd kierowały organizowaniem szkolnictwa w powiecie złotowskim. Pierwszym inspektorem szkolnym po wojnie był  nauczyciel szkoły polskiej w Międzybłociu Józef Kowalski. Inspektorat Oświaty w Złotowie był wydziałem  Powiatowej Rady Narodowej. W 1969 roku na budynku Domu Polskiego odsłonięto tablicę pamiątkową, której odsłonięcia dokonał nauczyciel Florian Wichłacz – poseł na Sejm PRL. W 2018 roku przed Domem Polskim odsłonięto Ławeczkę Ks. Dra Bolesława Domańskiego.

Janusz Justyna

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
J.w.
J.w. 17.08.2021, 19:40
O, brawo. Dziękuję, że Pan szybko skorzystał z sugestii n-la.
n-l
n-l 17.08.2021, 18:07
Ludzie, ocknijcie się! To jest Dom Polski! Ta nazwa zobowiązuje. Historia tego domu zobowiązuje. Może by portal p. Justyny ją przypomniał, bo ignorancja większości złotowian przeraża.
tt
tt 18.08.2021, 13:53
No to działaj , czemu nie złożyłeś propozycji w przetargu ??? CZEMU SIĘ PYTAM , za takie debilne wpisy to kara śmierci powinna byc. Patologii w internecie mniej by było.
byłoby to opłacalne
byłoby to opłacalne 17.08.2021, 14:37
Ten Dom Polski ,w pobliżu marketów nadaje się na SALON SUKIEN ŚLUBNYCH I WIECZOROWYCH I MĘSKICH STROJÓW ŚLUBNYCH I WIECZOROWYCH WRAZ Z WYPOŻYCZALNIĄ SUKIEN ŚLUBNYCH I WIECZOROWYCH.
To na dole a na górze krawcowe ,przymierzalnie,magazyny materiałów na te suknie i garnitury.
W taki biznes warto zainwestować ,zatrudnić odpowiednich ludzi z praktyką a także dac samotnym pokoje -noclegi.
W Złotowie nie ma takiego przedsiębiorstwa i to w samym centrum.
tt
tt 18.08.2021, 13:52
No to masz pomysł na biznes to czemu nie otwierasz? siusiak za mały ??
..
.. 17.08.2021, 15:38
CO-
Borys
Borys 17.08.2021, 15:21
Przedsiebiorca nie jest od dawania za darmo samotnym noclegów tylko mops jest od tego s tam też hak nie masz znajomości....hedna klika
pomyśl logicznie
pomyśl logicznie 17.08.2021, 16:45
Kto powiedział za darmo? Chodzi o zatrudnione szwaczki ,nie ze Złotowa,które pieknie szyją do późnego wieczora...
Tomek
Tomek 18.08.2021, 07:37
Przecież sa piękne dwa salony z sukniami po co kolejny xd
Romek
Romek 17.08.2021, 12:35
Śmiech......haha będzie stało puste!

Pozostałe