Spotkania z kulturą ukraińską

  • 17.06.2016, 17:27
  • Janusz Justyna
Spotkania z kulturą ukraińską
W jastrowskiej sali widowiskowej OKJ w ubiegłym tygodniu (13 czerwca 16) miał miejsce niesamowity koncert zespołu ukraińskiego Kozackie Zabawy z Kijowa.

Sześciu artystów ukraińskich w kozackich kostiumach na scenie. Głosy sięgające do najgłębszych pokładów ciała i duszy publiczności. (Nie mogę napisać widzów, bo nie tylko patrzyliśmy i słuchaliśmy, ale byliśmy uczestnikami tego niecodziennego energicznego koncertu.) Pieśni ludowe, znane ukraińskie dumki, pieśni ludowe, ale także klasyka, a w tym humor i autoironia. Jeden z utworów wykonali ci wielcy artyści a cappella, a my czuliśmy ukraiński smutek, biedę, ból i tęsknotę za wolnością. Widziałam wzruszenie i łzy. Ponadto zachwycił ich profesjonalizm. Gdy już miałam poprosić o bisy, zabrakło prądu. A oni? A oni wzięli do rąk instrumenty, zeszli przed scenę i bez nagłośnienia pokazali swoje mistrzostwo. Dziękowaliśmy Kozackim Zabawom stojąc.

Ansambl gościł u nas dzięki Fundacji Prosvita z Wałcza, która realizuje program Spotkań z kulturą ukraińską współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Gminę i Miasto Jastrowie. Ciąg dalszy programu nastąpił w czwartek 16 czerwca w sali Wiejskiego Domu Kultury w Sypniewie, gdzie wystąpili Inessa Bratuszczyk i Orest Choma.

Szanowni ukraińscy sąsiedzi, trzymamy z Wami.

Alicja Awłasewicz

foto Karolina Frączek , Adam Haweto

Janusz Justyna

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe