Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

73. rocznica masowych gwałtów, kradzieży, mordów i podpaleń

73. rocznica masowych gwałtów, kradzieży, mordów i podpaleń
Kolejna rocznica wkroczenia sowietów na Krajnę-Feleieton Piotra Tomasza

W naszym regionie rozpoczynają się obchody związane z 73. rocznicą wkroczenia wojsk sowieckich na Krajnę. Ta farsa to oczywiście pokłosie edukacji historycznej, którą przez dziesiątki lat wpajano w szkołach. Ukształtowanym w ten sposób umysłom niezwykle trudno przyswoić sobie prawdę i zrewidować poglądy. Dlatego przywiązanie do tradycji obchodów wyzwolenia, którą tak mocno egzaltowano się w czasach PRL, jest niestety silniejsze, silniejsze nawet od faktów historycznych. Te ostatnie nie pozostawiają złudzeń. Sowieci nie byli wyzwolicielami. Nieśli kolejne zniewolenie. 

Henryk Brodziak, Honorowy Obywatel Krajenki, na podstawie wspomnień mieszkańców Krajny opracował broszurę "Czy to było wyzwolenie?". Dzięki niej możemy odtworzyć obraz tamtych czasów. "Mieszkania opuszczone, a nawet zamieszkane były nachodzone w dzień i w nocy przez żołnierzy radzieckich. Wynoszono dywany, meble, kosztowności i inne wartościowe przedmioty." "Na porządku dziennym stały się gwałty na kobietach i dziewczętach niemieckich i polskich. Kobiety były także uprowadzane". Henryk Brodziak podaje przykłady gwałtów (również zbiorowych) nawet na bardzo starych kobietach. Opisuje także zniszczenie miasta, które rozpoczęło się 1 lutego 1945 r. (przypominam, że dzień tzw. wyzwolenia Krajenki to 30 stycznia 1945 r.). Używano do tego celu m.in. miotaczy ognia. W ten sposób spalono jedną z kobiet, która chora nie mogła wydostać się z płonącego budynku. 4 lutego 1945 r. zamordowany został Polak – Julian Matylis, bo nie chciał oddać sowietowi butów. Kolejny Polak, Feliks Sionda, został zamordowany, broniąc żony przed gwałtem. Jego żonę, Weronikę Sionda, znaleźli później sąsiedzi, była martwa i obnażona. Tak wyglądało w skrócie wyzwolenie Krajenki.  Następne dni, miesiące, lata również niosą kolejne przykłady. Pierwszy z brzegu to rodzina Henzorów z Krajenki, która została zamordowana przez UB w Złotowie (15 lutego 1946 r.). Strzały padły, bo  "towarzysze radzieccy kazali mi zastrzelić tą swołocz" - tak pisał śledczy Seredyński (Białorusin z pochodzenia) w prośbie o ułaskawienie, którą skierował do sowieckiego namiestnika – Bolesława Bieruta.

W tym miejscu internauci mogą podnieść zarzut, że przecież część ziem Krajny "wyzwalała" Armia Polska. Kłopot w tym, że nawet ówcześni żołnierze (w tym politruk Robak) mieli świadomość, że tak nie jest. Wśród nich był m.in. Emil Cupryś. Walczył o Złotów. Był ranny. Później zdezerterował i bił się z komunistami. Zginął w Więcborku od kul polskojęzycznych sowietów (w sierpniu 1946 r.). Kolejny przykład to Zygmunt Dul, również członek Armii, która szła u boku sowietów. Zdezerterował i z podobnych do siebie osób utworzył Żandarmerię Polową Wojska Polskiego. Formacja stacjonowała po wielu miejscowościach. Broniła ludność Krajny przed gwałtami, mordami i grabieżami ze strony sowietów. Żołnierze uchronili m.in. Stefanię Sz. z Drożysk Wielkich przed gwałtem. Żandarmeria została rozbita, bo komuniści połapali się w końcu, że to jest nielegalna formacja, która funkcjonuje poza podległymi im strukturami wojskowymi. Zygmunt Dul dostał karę śmierci, na szczęście nie została wykonana. 

Andrzej Jaracz Gracz, w swoim opracowaniu  "Żołnierze Armii Czerwonej a polska ludność autochtoniczna na Pomorzu Środkowym w 1945 roku" przytacza zeznania kolejnych świadków. Zostały one złożone w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Koszalinie.  Na przykład Kordula Gracz z Czernic zeznawała o masowych gwałtach, których dopuścili się sowieci w jej miejscowości. Warto pamiętać, że efektem gwałtu był nie tylko ból fizyczny i psychiczny upodlonych kobiet, ale często także choroby weneryczne.  O skutkach "wyzwolenia" Kolonii Zakrzewskiej w lutym 1945 roku opowiadał Eugeniusz Kajewski. Z jego zeznania dowiadujemy się, że codziennie przychodzili żołnierze sowieccy, którzy wybierali różne miejscowe kobiety, po to by je gwałcić. Spotykało to także polskie robotnice przymusowe". 

W Jastrowiu (uwaga: w ubiegłym roku patronat nad wydarzeniem, które upamiętnia "wyzwolenie" Jastrowia  objął MON, odpowiedzialny minister Dworczyk) również dochodziło do dantejskich scen. Fragment wspomnień Jana D. (Polaka). "Ruscy  jak dzicz, jeździli samochodami, głównie szukając kobiet, które bestialsko gwałcili. Ileż było przypadków, że, szczególnie młode dziewczyny, jeszcze dzieci, zagwałcali na śmierć". Kolejny fragment.  "Wiele kobiet zmarło podczas gwałcenia, wiele mordowano po gwałcie bagnetem w brzuch". W tych i innych wspomnieniach bez trudu znajdzie się informację o gwałtach zbiorowych i tzw. przegwałceniach. Oczywiście były przypadki mordów. Wiktor Cz. (mieszkaniec Jastrowia) opowiadał mi o młodych ludziach, którzy powiedzieli "dzień dobry" sowietom, w odpowiedzi nie padło "dzień dobry", padła seria z karabinu. Wspominał również o zamordowaniu podoficera WP, jeńca z września 1939 r., który pracował przymusowo na jednym z gospodarstw pod Jastrowiem. Stanął w obronie gwałconych kobiet i został zastrzelony. Inne fragmenty wspomnień z Jastrowia "Ruscy żołnierze z komendantury, założyli koło białego kościoła, na głównej trasie przelotowej, „urząd celny” gdzie doszczętnie ograbiali wszystkich, w szczególności  powracających z przymusowych robót, którzy taszczyli ze sobą szaber".   "Posiadanie roweru, w tym czasie, było nie tyle luksusem, co aktem odwagi. W każdym momencie, przygodnie napotkany Rusek, mógł być nowym właścicielem, bo oni mieli argument nie do odparcia, w postaci pepeszy".

Oczywiście mógłbym opisać kolejne przypadki. Sowieci dopuszczali się bowiem podobnych zbrodni w Złotowie, Sypniewie, Tarnówce i wielu innych miejscowości. Mógłbym przypomnieć także o obozie MBP w Złotowie, w którym przebywali "wyzwoleni"  Polacy, oraz tym koło Czarnkowa, który założyli "wyzwalający" sowieci, bo tam także przebywali mieszkańcy Krajny. Czas jednak zakończyć. Mądremu wystarczy.

Państwo Samorządowcy, możecie teraz świętować i wręczać medale za "Wojnę Ojczyźnianą". Tradycja (także ta rodzinna) zobowiązuje!

 

Piotr Tomasz

historyk-regionalista emigrant, feleietonista 77400.tv

 

 
contact contact
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (85)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 1.03.2018, 22:33
Zapraszam na V Pilski MArsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Piła, 3 marca (sobota), Kościół Świętej Rodziny. 18:00 - Msza św., około 19:00 ruszamy ulicami Piły.
Chwała Bohaterom
Chwała Bohaterom 2.03.2018, 09:45
Skąd wiadomo że to prawda
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 1.03.2018, 22:32
Zapraszam na V Pilski MArsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Piła, 3 marca (sobota), Kościół Świętej Rodziny. 18:00 - Msza św., około 19:00 ruszamy ulicami Piły.
tubylec
tubylec 21.02.2018, 10:27
emigrant?
WiecejPokory
WiecejPokory 12.02.2018, 19:39
W newsweeku jest ciekawy artykuł pokazuje, że nie wszystko jest takie proste i prawda jest nieco bardziej skomplikowana niż nam się wydaje.
cyt. "Dziennikarz Newsweeka Paweł Reszka odnalazł świadka jednej z kilku zbrodni jakiej dokonał oddział „Burego” we wsi Zanie na Podlasiu."
qwerty
qwerty 5.02.2018, 19:58
Ta cała ustawa o IPN nas pogrąży. Parodia polityki międzynarodowej a dokładnie przekreślenie wszelkich sojuszy.
Gondorski
Gondorski 4.02.2018, 23:30
Ale polecam prześledzić kółko adoracji Pana Piotra redaktora - emeryt (od zupy), duchowny ONR, pracownik służby więziennej i jakies 6 osób skrzywdzonych za młodu. Grono zacne prawdziwa loża masońska.
Anna
Anna 4.02.2018, 22:30
Odważnie Panie Piotrze - jak zawsze u Pana
AntyRasizm
AntyRasizm 3.02.2018, 23:24
Nie znam żadnego Żyda i nie mam zdania na ten temat ale pełne nienawiści komentarze antysemickie zaczynam rozumieć dlaczego mówi się, ze Polacy również nie są bez winy. To jest niebezpieczne i chore.
Qwerty
Qwerty 4.02.2018, 16:19
Dokładnie, to jest już choroba.
Złotowiak
Złotowiak 4.02.2018, 10:43
To były żydowskie obozy śmierci jasne !!! I co mi zrobicie ??!! Jak żyd pluje kłamliwym jadem na Polaków w twarz to wszystko jest okej , bzdura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pani
Pani 4.02.2018, 16:07
do "Złotowiak" Obozy śmierci zbudowali Niemcy ,gdy napadli na Polskę, 1września1939r.Polska od (1939r do 1945r) nie istniała.I na tych terenach okupowanych Nazziści Niemieccy zaczeli budować Obóz Zagłady w Auschwitz,Birkenau,Majdanku i innych.Do tych Obozów Zadłady=holokaustu,zaczęli niemcy zwozić z całej Europy : Żydów,Polaków,Rumunów,Cyganów i innych Nacji.
W komorach gazowych zagazowywano tych ludzi a potem na taczkach-wózkach ,przewozili do pieców i wrzucali po kilku już nie żywych na raz i spalali na popiół.
Po 1945r.gdy polska odzyskała te ziemie zajęte przez niemców spowrotem,Polacy nie zburzyli tych Obozów ale przemianowali na Muzea.
Największym Muzeum jest Auschwitz,gdzie zginęło 10milionów Polaków i innych nacji.
Powinna być ze Złotowa wycieczka autobusem do Muzeum Auschwitz w dzisiejszym Oświęcimiu w Małopolsce.Ja tam byłam kilka razy.To jest szok i niedowierzanie,że takie coś Ludzie potrafili zgotować ludziom.Zachęcam wszystkich,którzy nie widzieli aby tam pojechać i to zobaczyć na własne oczy i zobaczyć autetyczne flimy jak było, jak nago ludzi wpuszczali do cel i puszczali gaz na dorosłych i na dzieci.Niektórych wrzucali do wielkich masowych grobów i zakopywano.
A podobno we Włoszech takie Obozy zagłady zburzyli i na tych miejscach wybudowali Osiedla Domów.Nie wiem ,czy to dobre ,że Polska nie zburzyła tych Obozów Smierci.
do Zlotowiaka
do Zlotowiaka 4.02.2018, 11:22
Jesteś bardzo chorym czlowiekiem. Twoja choroba jest zakaźna i bardzo bardzo groźna dla ciebie i twojego otoczenia. Nazywa się nienawiść i zniszczy wszystko w twoim życiu.
Złotowiak
Złotowiak 4.02.2018, 14:43
niemcy z żydami rozsiewali tę ,,chorobę " . Nie ja ją zacząłem jasne !!INie jestem chorym człowiekiem , tylko twardo chodzącym po tej ziemi jasne !!!!
Złotowiak
Złotowiak 4.02.2018, 17:42
Zaraz po wojnie kto kablował na AK do ruskich. - żydzi . Co za nacja była w UB, SB żydzi to oni torturowali i zabijali Polskich patriotów !!! Było tak jasne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Do Złotowiak
Do Złotowiak 2.03.2018, 10:01
Jak by tak i tylko tak było to dlaczego AK i LWP jako żołnierze tej samej Polski stali po przeciwnych stronach frontu pałając do siebie śmiertelną nienawiścią, która przez dziesięciolecia po wojnie pochłaniała ofiary. Bardzo dziwi fakt że ofiary to przede wszystkim rodziny i żołnierze AK których po wojnie nie mordowali żydzi. Odpowiedz sobie kto wtedy rządził.
123
123 4.02.2018, 21:41
idź do lekarza
Emil
Emil 3.02.2018, 12:26
histeryku Piotrze.Akcja dyfamacyjna wobec Polski skończyła się.Koniec obrazania Polski i Polaków.
Prezydent USA Benjamin Franklin w 1789r.napisał dokument,w którym ostrzegał Amerykę przed Żydami.
A Piotr Cywiński -Dyrektor Muzeum Auschwitz (jego ojciec to kolega Żyda Bartoszewskiego) doprowadził do tego ,że utajniał w Muzeum zasługi i waleczność Polaków a gloryfikował Żydów.
Nie mówił ,że w Auschwitz zagazowali i spalili Niemcy 3miliony Polaków ,to wiecej jak dzisiejsza ilość mieszkańców Warszawy.Nie dbał o Tablice ingormacyjne ,że to Niemiecki obóz koncentracyjny.
Ale sprawa się rypła !!!
Natąpił zwrot i koniec z obrażaniem Polski i Polaków,głównie przez Żydów.Salomon Morrell,żydowski zbrodniarz wojenny musi Polsce wypłacić odszkodowanie. i inni tez.
Teraz Żydzi będą Polsce płacic odszkodowania za cały okres opluwania Polski i szczucie na Polaków.Stop Żydom.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 3.02.2018, 16:08
Marna prowokacja:) Drogi Panie, kiedyś prowokatorzy mieli trochę oleju w głowie. Teraz widzę, że bieda. Felieton jest o sowietach i ich zbrodniach. Z tymi sowietami walczyli również Żydzi! M.in. urodzony w rodzinie żydowskiej - wspaniały polski patriota - Stanisław Ostwind. Polecam rozmowy z młodymi narodowcami z Piły, Trzcianki i innych miejscowości. Oni bardzo mocno interesują się historią i chętnie nieco poszerzą Pana wiedzę. ps. proszę wrócić na kodowskie demonstracje, to Pana klimaty
qwertt
qwertt 2.02.2018, 23:18
Niestety wychodzą w ostatnim czasie z nas jako Polaków najgorsze cechy. Wystarczy spojrzeć co się w ostatnich dniach dzieje w naszej polityce międzynarodowej. Po raz pierwszy wstydzę się za to co piszą i mówią nasze władze i nie tylko. Nikomu to nie służy a obnaża niestety nasze najgorsze cechy.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 3.02.2018, 16:13
Oczywiście, że Polacy byli różni. Szmalcownicy sporadycznie się zdarzali. Można ich przyrównać do informatorów komunistycznej bezpieki, którzy czerpali różne zyski z donoszenia. Inna sprawa, że celem obecnej nagonki jest...
do matoła
do matoła 3.02.2018, 10:12
do qwertt.Najgorsze cechy to mająZydzi,którzy przez ponad 100 lat mieszkając w polsce opluwali Polskę i Polaków.Nauczyliśmy się od Zydów aby też oplkuwać innych.Vet za Vet.Oko za Oko.Dość upokarzania Polaków rozumiesz? Nie jestes Polakiem tylko podszywasz sie pod Polaka,tak jak zydzi ,poprzybierali polskie nazwiska ,kończace się na -ski,cki i krytykują Polaków.Dlaczego Zydów nie krytykujesz? ,że na siłę chcą aby zmienić nazwę Obozu koncentracyjnego Niemieckiego-dziś Muzeum Auschwitz.
A politykę międzynarodową zostaw politykom,ok?. Nikomu to nie służy?-piszesz.Nie słuzy to Zydom.Zydzi onazyli najgorsze ich cechy i zrobili wielkie hallo na cały świat bo chcą na siłę kłamstwo swoje popierac a ,że im się nie udało to aj.way.
za głupi jesteś aby politykę uprawiać ANTYPOLSKĄ.
Normalny
Normalny 3.02.2018, 23:14
Człowieku "do matoła" czy ty się dobrze czujesz czy, zastanów się co ty wypisujesz. Obrażasz wszystkich dookoła, Brak mi słów, to nie jest już brak kultury to już jest niebezpiecznie chore
do matoła 10:12, po kulturę proszę po kulturę.
do matoła 10:12, po kulturę proszę po kulturę. 3.02.2018, 11:02
No nie twój tekst to jedno mięso armatnie wymierzone przeciwko wszystkim Polakom, Żydom i innym umordowanym nacjom podczas ll wojny światowej. Tak jak ty piszesz o Żydach tak Hitlerowcy pisali o Polakach nazywając ich polskimi świniami o Romach nazywając ich brudasami a także o Żydach nazywając ich zawszonym robactwem. Czym twoje myślenie różni się od hitlerowskiego myślenia ano niczym. Twoje słowa stają się groźne i przypominają niechlubną nazistowską propagandę przeciwko okrutnie dręczonym narodom. Tak nie można, dyskusja może być i ostra ale bez obrażania całych narodów.
wszystkiego im mało
wszystkiego im mało 2.02.2018, 10:11
Pomylił pojęcia. My Polacy obchodzimy 11Listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI, ze po 123 latach polska znalazła się na mapach świata.
A ten psedohistoryk pisze o okresie wojny,gdzie gwałcono kobietyu,palono wsie i miasta i okradali Polskę z drogocennych obrazów i kosztownosci i wywożono za granicę.
Oskubali Polskę z wszystkiego .Nawet dzieciom Polskim upuszczano krew i pili jążydzi co opisał w książce "Stara Baśń-Ignacy Kraszewski",którą czytałem osobiście i z niedowieżaniem.Mongołowie też piją świeżą krew ale upuszczają bykom ale chłopcom?
W ubiegłym tygodniu internet pokazał zdjęcia żyda,który łapał chłopców i wywoził do Austrii i wycinał mu organy i wywoził do Izraela.Austria do złapała.pewnie o tym czytaliście.Pazerność żydów nie zna granic. .
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 3.02.2018, 16:17
11 listopada to ważna data. Dlatego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.... na 77400.tv pojawią się notki historyczne. Bohaterami będą m.in. członkowie Honorowych Komitetów.
News
News 2.02.2018, 02:35
O tych gwałtach, bezeceństwach ludzie wiedzą od dawna. To nie jest żadna nowina.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 2.02.2018, 20:46
Tak? To proszę podać link. Chętnie przeczytam artykuł jakiegoś lokalnego dziennikarza na ten temat
On
On 1.02.2018, 21:58
Autor tekstu nie ma pojecia o czym pisze Za młody jest zeby wszystko zrozumiec
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 1.02.2018, 22:29
Rozumiem szok niektorych z Państwa i alergiczne reakcje. Nadmiar prawdy musi powodować tego rodzaju efekt.
Tez Polak
Tez Polak 1.03.2018, 21:48
A prawda jest tylko jedna ,czyli nasza ,narodowa ,polska ,jedyna, pisowska ,smoleńska ,niech żyje nasz wódz Jarosław !hura hura
Komunista
Komunista 2.02.2018, 16:02
No to sie uśmialiśmy
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 1.02.2018, 22:43
,,Prawda rzadko bywa czysta, a nigdy nie jest prosta''
[Oscar Wilde]
Do pow.
Do pow. 1.02.2018, 22:54
On o tym wie.
wpt
wpt 1.02.2018, 14:14
Piana czerwonym ciecze z pysków. Dalej tak panie Piotrze tą ciemnotę . Po to Pan Bóg dał każdemu wrogów aby ich walić w py.....k.
obraza Polaków
obraza Polaków 1.02.2018, 13:53
Piotr T. jest z Krajenki .niech tam pisze do swoich.nie chcemy go w Złotowie.
Anna
Anna 4.02.2018, 02:43
W Krajence tez go nie chcemy!
Stanisław Majerski
Stanisław Majerski 3.02.2018, 17:08
Ale jakie wy? Nie wiadomo kto żąda? Organizacja czy pojedyńczy ***k, który nie ma odwagi podpisać się pod żądaniem. Wstyd czy strach?
DXZ
DXZ 1.02.2018, 08:09
Dla wielu tutaj dyskutujących wiersz szymborskiej jest nadal aktualny.

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!
Oto Partia - ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.
Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.
tu jest Polska
tu jest Polska 1.02.2018, 13:46
To nie była Polska poetka,tak samo jak Brzechwa,Konopnicka,pisarz Czesław Miłosz. Ja zachwycam sie Polska kulturą a nie obcą.
Oto jest pytanie
Oto jest pytanie 1.02.2018, 15:10
Kopernik też nie był "kobietą" a czy Polak czy polak.
aqq
aqq 2.02.2018, 10:21
Najśmieszniejsze, że Kopernik pochodził z rodziny niemieckiej. :) Ale co tam - jak z Torunia, to Polak!
Prawy
Prawy 31.01.2018, 23:18
Słabiutko ze tego Pana autora co to pisze publikujecie tutaj na łamach PZL24 Facet szerzy nienawisc i chwali sie tym ze wkur.... w 2017 roku sporo osób Taki ma cel Wiec żenujacy poziom i szkoda go tutaj wpuszczac z tymi marnymi wypocinami
Złotowiak
Złotowiak 1.02.2018, 08:35
czerwona zaraza wlała się siłą do Polski , przeganiając drugą czerwoną zarazę jasne !!Oto pierwsza organizacja zbrodnicza - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, w skrócie jako ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик, СССР; Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, SSSR) Związek Radziecki, Związek Sowiecki – historyczne bandyckie państwo socjalistyczne w Europie północnej .Oto druga organizacja zbrodnicza - Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP; w latach 1919–1920 Deutsche Arbeitspartei, DAP) – niemiecka partia (narodowy socjalizm był specyficzną, niemiecką gałęzią tejże ideologii) .
Владимир Ленин
Владимир Ленин 4.02.2018, 09:35

Россия, конечно, не Советский Союз
kto to ?
kto to ? 1.02.2018, 13:49
a skąd ty piszesz,że masz klawiaturez Cyrylicą? z Ukrainy ?
Ogród i Altana
Ogród i Altana 3.02.2018, 17:10
Z Polnej 24, studiowała w Moskwie.
patrzaj
patrzaj 31.01.2018, 18:17
Od Polaków to się odczep i weź sie za Zydów TW Feliks-Biskup Pieronek,TW Balbina to juz wiesz i duzo innych.
jas
jas 31.01.2018, 15:04
Wiesz chociaż człowieczku ilu żołnierzy 4 i 6 DP pochodzących z Kresów i Polski centralnej zginęło w walkach na Wale Pomorskim ? Ilu jeszcze leży w bezimiennych mogiłach po lasach w okolicach Jastrowia ?
Już nigdy nie należy dopuszczać do rozmydlania historii.
Już nigdy nie należy dopuszczać do rozmydlania historii. 31.01.2018, 14:25
No tak to wszystko prawda ale czy my mielibyśmy z sowieckimi najeźdźcami walczyć przez te lata za wszystkie zbrodnie dokonane przez okupanta Radzieckiego, który po wojnie z pomocą ich polskich sługusów w okowach propagandy i ciemnoty wynikającej z braku otwarcia na świat dyktowała nam jak mamy żyć biorąc na codzień udział w tej zakłamanej historii. Też znam tych i innych ludzi, którzy opowiadali i opowiadają o tamtych strasznych czasach. Przykre jest to że z takich rodzin które na własnej skórze doświadczyli ucieczek przed radzieckimi gwałcicielami, mordercami i szabrownikami, następne pokolenie wywodzące się z tych rodzin po osiągnięciu samodzielności w latach 60-70 tych dobrowolnie przystępowało do UBEckiej machiny i jako TW donosząc do aparatu KCPZPR przyczyniali się do zwalczania wszelkich ruchów wyzwoleńczych zmierzających do odkłamania prawdziwej histori Polski. Przytoczył Pan nazwiska prawych świadków tamtych wydarzeń, ale i u negatywnych osób powojennego pokolenia wiele o tym mógłby się Pan dowiedzieć w tym od okrytego niechlubną sławą na naszym terenie TW WITOLDa obecnego prezesa GS Rolnik w Złotowie pochodzącego z prawicowo konserwatywnej rodziny, która wiele doświadczyła włacznie z masowymi ucieczkami przed agresją i niepochamowanym pędem seksualnym Rosjan. Wiedząc o tym wszystkim jako następne pokolenie tej rodziny stanął on jej ością w gardle i wbrew wszelkiej logice podjął współpracę z wspomnianym aparatem propagandy Soweieckiej. To tacy ludzie bezpośrednio przyczyniali się do utrzymywania w zakłamaniu prawdy historycznej oddając przy tym cześć i uznanie narzuconym bohaterom Radzieckiej Okupacji a jak wiemy wiele ku temu mieli okazji. Także jak Pan widzi wspomnienia są jedne jednak refleksje różne i nie zawsze pokrywają się z faktami, które są nie do odrzucenia jak to Pan nazywa z powodu układania dokonań takich ludzi na szali wagi. Historia nie jest z gumy i albo jes prawdziwa do bólu albo jej nie ma.

Pozostałe