Piątek, 23.02.2018, imieniny: Damiana, Romana, Romany

73. rocznica masowych gwałtów, kradzieży, mordów i podpaleń

73. rocznica masowych gwałtów, kradzieży, mordów i podpaleń
Kolejna rocznica wkroczenia sowietów na Krajnę-Feleieton Piotra Tomasza

W naszym regionie rozpoczynają się obchody związane z 73. rocznicą wkroczenia wojsk sowieckich na Krajnę. Ta farsa to oczywiście pokłosie edukacji historycznej, którą przez dziesiątki lat wpajano w szkołach. Ukształtowanym w ten sposób umysłom niezwykle trudno przyswoić sobie prawdę i zrewidować poglądy. Dlatego przywiązanie do tradycji obchodów wyzwolenia, którą tak mocno egzaltowano się w czasach PRL, jest niestety silniejsze, silniejsze nawet od faktów historycznych. Te ostatnie nie pozostawiają złudzeń. Sowieci nie byli wyzwolicielami. Nieśli kolejne zniewolenie. 

Strony biznes złotów
Strony biznes złotów
Strony biznes złotów

Henryk Brodziak, Honorowy Obywatel Krajenki, na podstawie wspomnień mieszkańców Krajny opracował broszurę "Czy to było wyzwolenie?". Dzięki niej możemy odtworzyć obraz tamtych czasów. "Mieszkania opuszczone, a nawet zamieszkane były nachodzone w dzień i w nocy przez żołnierzy radzieckich. Wynoszono dywany, meble, kosztowności i inne wartościowe przedmioty." "Na porządku dziennym stały się gwałty na kobietach i dziewczętach niemieckich i polskich. Kobiety były także uprowadzane". Henryk Brodziak podaje przykłady gwałtów (również zbiorowych) nawet na bardzo starych kobietach. Opisuje także zniszczenie miasta, które rozpoczęło się 1 lutego 1945 r. (przypominam, że dzień tzw. wyzwolenia Krajenki to 30 stycznia 1945 r.). Używano do tego celu m.in. miotaczy ognia. W ten sposób spalono jedną z kobiet, która chora nie mogła wydostać się z płonącego budynku. 4 lutego 1945 r. zamordowany został Polak – Julian Matylis, bo nie chciał oddać sowietowi butów. Kolejny Polak, Feliks Sionda, został zamordowany, broniąc żony przed gwałtem. Jego żonę, Weronikę Sionda, znaleźli później sąsiedzi, była martwa i obnażona. Tak wyglądało w skrócie wyzwolenie Krajenki.  Następne dni, miesiące, lata również niosą kolejne przykłady. Pierwszy z brzegu to rodzina Henzorów z Krajenki, która została zamordowana przez UB w Złotowie (15 lutego 1946 r.). Strzały padły, bo  "towarzysze radzieccy kazali mi zastrzelić tą swołocz" - tak pisał śledczy Seredyński (Białorusin z pochodzenia) w prośbie o ułaskawienie, którą skierował do sowieckiego namiestnika – Bolesława Bieruta.

W tym miejscu internauci mogą podnieść zarzut, że przecież część ziem Krajny "wyzwalała" Armia Polska. Kłopot w tym, że nawet ówcześni żołnierze (w tym politruk Robak) mieli świadomość, że tak nie jest. Wśród nich był m.in. Emil Cupryś. Walczył o Złotów. Był ranny. Później zdezerterował i bił się z komunistami. Zginął w Więcborku od kul polskojęzycznych sowietów (w sierpniu 1946 r.). Kolejny przykład to Zygmunt Dul, również członek Armii, która szła u boku sowietów. Zdezerterował i z podobnych do siebie osób utworzył Żandarmerię Polową Wojska Polskiego. Formacja stacjonowała po wielu miejscowościach. Broniła ludność Krajny przed gwałtami, mordami i grabieżami ze strony sowietów. Żołnierze uchronili m.in. Stefanię Sz. z Drożysk Wielkich przed gwałtem. Żandarmeria została rozbita, bo komuniści połapali się w końcu, że to jest nielegalna formacja, która funkcjonuje poza podległymi im strukturami wojskowymi. Zygmunt Dul dostał karę śmierci, na szczęście nie została wykonana. 

Andrzej Jaracz Gracz, w swoim opracowaniu  "Żołnierze Armii Czerwonej a polska ludność autochtoniczna na Pomorzu Środkowym w 1945 roku" przytacza zeznania kolejnych świadków. Zostały one złożone w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Koszalinie.  Na przykład Kordula Gracz z Czernic zeznawała o masowych gwałtach, których dopuścili się sowieci w jej miejscowości. Warto pamiętać, że efektem gwałtu był nie tylko ból fizyczny i psychiczny upodlonych kobiet, ale często także choroby weneryczne.  O skutkach "wyzwolenia" Kolonii Zakrzewskiej w lutym 1945 roku opowiadał Eugeniusz Kajewski. Z jego zeznania dowiadujemy się, że codziennie przychodzili żołnierze sowieccy, którzy wybierali różne miejscowe kobiety, po to by je gwałcić. Spotykało to także polskie robotnice przymusowe". 

W Jastrowiu (uwaga: w ubiegłym roku patronat nad wydarzeniem, które upamiętnia "wyzwolenie" Jastrowia  objął MON, odpowiedzialny minister Dworczyk) również dochodziło do dantejskich scen. Fragment wspomnień Jana D. (Polaka). "Ruscy  jak dzicz, jeździli samochodami, głównie szukając kobiet, które bestialsko gwałcili. Ileż było przypadków, że, szczególnie młode dziewczyny, jeszcze dzieci, zagwałcali na śmierć". Kolejny fragment.  "Wiele kobiet zmarło podczas gwałcenia, wiele mordowano po gwałcie bagnetem w brzuch". W tych i innych wspomnieniach bez trudu znajdzie się informację o gwałtach zbiorowych i tzw. przegwałceniach. Oczywiście były przypadki mordów. Wiktor Cz. (mieszkaniec Jastrowia) opowiadał mi o młodych ludziach, którzy powiedzieli "dzień dobry" sowietom, w odpowiedzi nie padło "dzień dobry", padła seria z karabinu. Wspominał również o zamordowaniu podoficera WP, jeńca z września 1939 r., który pracował przymusowo na jednym z gospodarstw pod Jastrowiem. Stanął w obronie gwałconych kobiet i został zastrzelony. Inne fragmenty wspomnień z Jastrowia "Ruscy żołnierze z komendantury, założyli koło białego kościoła, na głównej trasie przelotowej, „urząd celny” gdzie doszczętnie ograbiali wszystkich, w szczególności  powracających z przymusowych robót, którzy taszczyli ze sobą szaber".   "Posiadanie roweru, w tym czasie, było nie tyle luksusem, co aktem odwagi. W każdym momencie, przygodnie napotkany Rusek, mógł być nowym właścicielem, bo oni mieli argument nie do odparcia, w postaci pepeszy".

Oczywiście mógłbym opisać kolejne przypadki. Sowieci dopuszczali się bowiem podobnych zbrodni w Złotowie, Sypniewie, Tarnówce i wielu innych miejscowości. Mógłbym przypomnieć także o obozie MBP w Złotowie, w którym przebywali "wyzwoleni"  Polacy, oraz tym koło Czarnkowa, który założyli "wyzwalający" sowieci, bo tam także przebywali mieszkańcy Krajny. Czas jednak zakończyć. Mądremu wystarczy.

Państwo Samorządowcy, możecie teraz świętować i wręczać medale za "Wojnę Ojczyźnianą". Tradycja (także ta rodzinna) zobowiązuje!

 

Piotr Tomasz

historyk-regionalista emigrant, feleietonista 77400.tv

 

 
contact contact
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tubylec
tubylec 2 dni temu, 10:27
emigrant?
WiecejPokory
WiecejPokory 12.02.2018, 19:39
W newsweeku jest ciekawy artykuł pokazuje, że nie wszystko jest takie proste i prawda jest nieco bardziej skomplikowana niż nam się wydaje.
cyt. "Dziennikarz Newsweeka Paweł Reszka odnalazł świadka jednej z kilku zbrodni jakiej dokonał oddział „Burego” we wsi Zanie na Podlasiu."
qwerty
qwerty 5.02.2018, 19:58
Ta cała ustawa o IPN nas pogrąży. Parodia polityki międzynarodowej a dokładnie przekreślenie wszelkich sojuszy.
Gondorski
Gondorski 4.02.2018, 23:30
Ale polecam prześledzić kółko adoracji Pana Piotra redaktora - emeryt (od zupy), duchowny ONR, pracownik służby więziennej i jakies 6 osób skrzywdzonych za młodu. Grono zacne prawdziwa loża masońska.
Anna
Anna 4.02.2018, 22:30
Odważnie Panie Piotrze - jak zawsze u Pana
AntyRasizm
AntyRasizm 3.02.2018, 23:24
Nie znam żadnego Żyda i nie mam zdania na ten temat ale pełne nienawiści komentarze antysemickie zaczynam rozumieć dlaczego mówi się, ze Polacy również nie są bez winy. To jest niebezpieczne i chore.
Qwerty
Qwerty 4.02.2018, 16:19
Dokładnie, to jest już choroba.
Złotowiak
Złotowiak 4.02.2018, 10:43
To były żydowskie obozy śmierci jasne !!! I co mi zrobicie ??!! Jak żyd pluje kłamliwym jadem na Polaków w twarz to wszystko jest okej , bzdura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pani
Pani 4.02.2018, 16:07
do "Złotowiak" Obozy śmierci zbudowali Niemcy ,gdy napadli na Polskę, 1września1939r.Polska od (1939r do 1945r) nie istniała.I na tych terenach okupowanych Nazziści Niemieccy zaczeli budować Obóz Zagłady w Auschwitz,Birkenau,Majdanku i innych.Do tych Obozów Zadłady=holokaustu,zaczęli niemcy zwozić z całej Europy : Żydów,Polaków,Rumunów,Cyganów i innych Nacji.
W komorach gazowych zagazowywano tych ludzi a potem na taczkach-wózkach ,przewozili do pieców i wrzucali po kilku już nie żywych na raz i spalali na popiół.
Po 1945r.gdy polska odzyskała te ziemie zajęte przez niemców spowrotem,Polacy nie zburzyli tych Obozów ale przemianowali na Muzea.
Największym Muzeum jest Auschwitz,gdzie zginęło 10milionów Polaków i innych nacji.
Powinna być ze Złotowa wycieczka autobusem do Muzeum Auschwitz w dzisiejszym Oświęcimiu w Małopolsce.Ja tam byłam kilka razy.To jest szok i niedowierzanie,że takie coś Ludzie potrafili zgotować ludziom.Zachęcam wszystkich,którzy nie widzieli aby tam pojechać i to zobaczyć na własne oczy i zobaczyć autetyczne flimy jak było, jak nago ludzi wpuszczali do cel i puszczali gaz na dorosłych i na dzieci.Niektórych wrzucali do wielkich masowych grobów i zakopywano.
A podobno we Włoszech takie Obozy zagłady zburzyli i na tych miejscach wybudowali Osiedla Domów.Nie wiem ,czy to dobre ,że Polska nie zburzyła tych Obozów Smierci.
do Zlotowiaka
do Zlotowiaka 4.02.2018, 11:22
Jesteś bardzo chorym czlowiekiem. Twoja choroba jest zakaźna i bardzo bardzo groźna dla ciebie i twojego otoczenia. Nazywa się nienawiść i zniszczy wszystko w twoim życiu.
Złotowiak
Złotowiak 4.02.2018, 14:43
niemcy z żydami rozsiewali tę ,,chorobę " . Nie ja ją zacząłem jasne !!INie jestem chorym człowiekiem , tylko twardo chodzącym po tej ziemi jasne !!!!
Złotowiak
Złotowiak 4.02.2018, 17:42
Zaraz po wojnie kto kablował na AK do ruskich. - żydzi . Co za nacja była w UB, SB żydzi to oni torturowali i zabijali Polskich patriotów !!! Było tak jasne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
123
123 4.02.2018, 21:41
idź do lekarza
Emil
Emil 3.02.2018, 12:26
histeryku Piotrze.Akcja dyfamacyjna wobec Polski skończyła się.Koniec obrazania Polski i Polaków.
Prezydent USA Benjamin Franklin w 1789r.napisał dokument,w którym ostrzegał Amerykę przed Żydami.
A Piotr Cywiński -Dyrektor Muzeum Auschwitz (jego ojciec to kolega Żyda Bartoszewskiego) doprowadził do tego ,że utajniał w Muzeum zasługi i waleczność Polaków a gloryfikował Żydów.
Nie mówił ,że w Auschwitz zagazowali i spalili Niemcy 3miliony Polaków ,to wiecej jak dzisiejsza ilość mieszkańców Warszawy.Nie dbał o Tablice ingormacyjne ,że to Niemiecki obóz koncentracyjny.
Ale sprawa się rypła !!!
Natąpił zwrot i koniec z obrażaniem Polski i Polaków,głównie przez Żydów.Salomon Morrell,żydowski zbrodniarz wojenny musi Polsce wypłacić odszkodowanie. i inni tez.
Teraz Żydzi będą Polsce płacic odszkodowania za cały okres opluwania Polski i szczucie na Polaków.Stop Żydom.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 3.02.2018, 16:08
Marna prowokacja:) Drogi Panie, kiedyś prowokatorzy mieli trochę oleju w głowie. Teraz widzę, że bieda. Felieton jest o sowietach i ich zbrodniach. Z tymi sowietami walczyli również Żydzi! M.in. urodzony w rodzinie żydowskiej - wspaniały polski patriota - Stanisław Ostwind. Polecam rozmowy z młodymi narodowcami z Piły, Trzcianki i innych miejscowości. Oni bardzo mocno interesują się historią i chętnie nieco poszerzą Pana wiedzę. ps. proszę wrócić na kodowskie demonstracje, to Pana klimaty
qwertt
qwertt 2.02.2018, 23:18
Niestety wychodzą w ostatnim czasie z nas jako Polaków najgorsze cechy. Wystarczy spojrzeć co się w ostatnich dniach dzieje w naszej polityce międzynarodowej. Po raz pierwszy wstydzę się za to co piszą i mówią nasze władze i nie tylko. Nikomu to nie służy a obnaża niestety nasze najgorsze cechy.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 3.02.2018, 16:13
Oczywiście, że Polacy byli różni. Szmalcownicy sporadycznie się zdarzali. Można ich przyrównać do informatorów komunistycznej bezpieki, którzy czerpali różne zyski z donoszenia. Inna sprawa, że celem obecnej nagonki jest...
do matoła
do matoła 3.02.2018, 10:12
do qwertt.Najgorsze cechy to mająZydzi,którzy przez ponad 100 lat mieszkając w polsce opluwali Polskę i Polaków.Nauczyliśmy się od Zydów aby też oplkuwać innych.Vet za Vet.Oko za Oko.Dość upokarzania Polaków rozumiesz? Nie jestes Polakiem tylko podszywasz sie pod Polaka,tak jak zydzi ,poprzybierali polskie nazwiska ,kończace się na -ski,cki i krytykują Polaków.Dlaczego Zydów nie krytykujesz? ,że na siłę chcą aby zmienić nazwę Obozu koncentracyjnego Niemieckiego-dziś Muzeum Auschwitz.
A politykę międzynarodową zostaw politykom,ok?. Nikomu to nie służy?-piszesz.Nie słuzy to Zydom.Zydzi onazyli najgorsze ich cechy i zrobili wielkie hallo na cały świat bo chcą na siłę kłamstwo swoje popierac a ,że im się nie udało to aj.way.
za głupi jesteś aby politykę uprawiać ANTYPOLSKĄ.
Normalny
Normalny 3.02.2018, 23:14
Człowieku "do matoła" czy ty się dobrze czujesz czy, zastanów się co ty wypisujesz. Obrażasz wszystkich dookoła, Brak mi słów, to nie jest już brak kultury to już jest niebezpiecznie chore
do matoła 10:12, po kulturę proszę po kulturę.
do matoła 10:12, po kulturę proszę po kulturę. 3.02.2018, 11:02
No nie twój tekst to jedno mięso armatnie wymierzone przeciwko wszystkim Polakom, Żydom i innym umordowanym nacjom podczas ll wojny światowej. Tak jak ty piszesz o Żydach tak Hitlerowcy pisali o Polakach nazywając ich polskimi świniami o Romach nazywając ich brudasami a także o Żydach nazywając ich zawszonym robactwem. Czym twoje myślenie różni się od hitlerowskiego myślenia ano niczym. Twoje słowa stają się groźne i przypominają niechlubną nazistowską propagandę przeciwko okrutnie dręczonym narodom. Tak nie można, dyskusja może być i ostra ale bez obrażania całych narodów.
wszystkiego im mało
wszystkiego im mało 2.02.2018, 10:11
Pomylił pojęcia. My Polacy obchodzimy 11Listopada DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI, ze po 123 latach polska znalazła się na mapach świata.
A ten psedohistoryk pisze o okresie wojny,gdzie gwałcono kobietyu,palono wsie i miasta i okradali Polskę z drogocennych obrazów i kosztownosci i wywożono za granicę.
Oskubali Polskę z wszystkiego .Nawet dzieciom Polskim upuszczano krew i pili jążydzi co opisał w książce "Stara Baśń-Ignacy Kraszewski",którą czytałem osobiście i z niedowieżaniem.Mongołowie też piją świeżą krew ale upuszczają bykom ale chłopcom?
W ubiegłym tygodniu internet pokazał zdjęcia żyda,który łapał chłopców i wywoził do Austrii i wycinał mu organy i wywoził do Izraela.Austria do złapała.pewnie o tym czytaliście.Pazerność żydów nie zna granic. .
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 3.02.2018, 16:17
11 listopada to ważna data. Dlatego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.... na 77400.tv pojawią się notki historyczne. Bohaterami będą m.in. członkowie Honorowych Komitetów.
News
News 2.02.2018, 02:35
O tych gwałtach, bezeceństwach ludzie wiedzą od dawna. To nie jest żadna nowina.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 2.02.2018, 20:46
Tak? To proszę podać link. Chętnie przeczytam artykuł jakiegoś lokalnego dziennikarza na ten temat
On
On 1.02.2018, 21:58
Autor tekstu nie ma pojecia o czym pisze Za młody jest zeby wszystko zrozumiec
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 1.02.2018, 22:29
Rozumiem szok niektorych z Państwa i alergiczne reakcje. Nadmiar prawdy musi powodować tego rodzaju efekt.
Komunista
Komunista 2.02.2018, 16:02
No to sie uśmialiśmy
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 1.02.2018, 22:43
,,Prawda rzadko bywa czysta, a nigdy nie jest prosta''
[Oscar Wilde]
Do pow.
Do pow. 1.02.2018, 22:54
On o tym wie.
wpt
wpt 1.02.2018, 14:14
Piana czerwonym ciecze z pysków. Dalej tak panie Piotrze tą ciemnotę . Po to Pan Bóg dał każdemu wrogów aby ich walić w py.....k.
obraza Polaków
obraza Polaków 1.02.2018, 13:53
Piotr T. jest z Krajenki .niech tam pisze do swoich.nie chcemy go w Złotowie.
Anna
Anna 4.02.2018, 02:43
W Krajence tez go nie chcemy!
Stanisław Majerski
Stanisław Majerski 3.02.2018, 17:08
Ale jakie wy? Nie wiadomo kto żąda? Organizacja czy pojedyńczy ***k, który nie ma odwagi podpisać się pod żądaniem. Wstyd czy strach?
DXZ
DXZ 1.02.2018, 08:09
Dla wielu tutaj dyskutujących wiersz szymborskiej jest nadal aktualny.

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!
Oto Partia - ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.
Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.
tu jest Polska
tu jest Polska 1.02.2018, 13:46
To nie była Polska poetka,tak samo jak Brzechwa,Konopnicka,pisarz Czesław Miłosz. Ja zachwycam sie Polska kulturą a nie obcą.
Oto jest pytanie
Oto jest pytanie 1.02.2018, 15:10
Kopernik też nie był "kobietą" a czy Polak czy polak.
aqq
aqq 2.02.2018, 10:21
Najśmieszniejsze, że Kopernik pochodził z rodziny niemieckiej. :) Ale co tam - jak z Torunia, to Polak!
Prawy
Prawy 31.01.2018, 23:18
Słabiutko ze tego Pana autora co to pisze publikujecie tutaj na łamach PZL24 Facet szerzy nienawisc i chwali sie tym ze wkur.... w 2017 roku sporo osób Taki ma cel Wiec żenujacy poziom i szkoda go tutaj wpuszczac z tymi marnymi wypocinami
Złotowiak
Złotowiak 1.02.2018, 08:35
czerwona zaraza wlała się siłą do Polski , przeganiając drugą czerwoną zarazę jasne !!Oto pierwsza organizacja zbrodnicza - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, w skrócie jako ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик, СССР; Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, SSSR) Związek Radziecki, Związek Sowiecki – historyczne bandyckie państwo socjalistyczne w Europie północnej .Oto druga organizacja zbrodnicza - Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP; w latach 1919–1920 Deutsche Arbeitspartei, DAP) – niemiecka partia (narodowy socjalizm był specyficzną, niemiecką gałęzią tejże ideologii) .
Владимир Ленин
Владимир Ленин 4.02.2018, 09:35

Россия, конечно, не Советский Союз
kto to ?
kto to ? 1.02.2018, 13:49
a skąd ty piszesz,że masz klawiaturez Cyrylicą? z Ukrainy ?
Ogród i Altana
Ogród i Altana 3.02.2018, 17:10
Z Polnej 24, studiowała w Moskwie.
patrzaj
patrzaj 31.01.2018, 18:17
Od Polaków to się odczep i weź sie za Zydów TW Feliks-Biskup Pieronek,TW Balbina to juz wiesz i duzo innych.
jas
jas 31.01.2018, 15:04
Wiesz chociaż człowieczku ilu żołnierzy 4 i 6 DP pochodzących z Kresów i Polski centralnej zginęło w walkach na Wale Pomorskim ? Ilu jeszcze leży w bezimiennych mogiłach po lasach w okolicach Jastrowia ?
Już nigdy nie należy dopuszczać do rozmydlania historii.
Już nigdy nie należy dopuszczać do rozmydlania historii. 31.01.2018, 14:25
No tak to wszystko prawda ale czy my mielibyśmy z sowieckimi najeźdźcami walczyć przez te lata za wszystkie zbrodnie dokonane przez okupanta Radzieckiego, który po wojnie z pomocą ich polskich sługusów w okowach propagandy i ciemnoty wynikającej z braku otwarcia na świat dyktowała nam jak mamy żyć biorąc na codzień udział w tej zakłamanej historii. Też znam tych i innych ludzi, którzy opowiadali i opowiadają o tamtych strasznych czasach. Przykre jest to że z takich rodzin które na własnej skórze doświadczyli ucieczek przed radzieckimi gwałcicielami, mordercami i szabrownikami, następne pokolenie wywodzące się z tych rodzin po osiągnięciu samodzielności w latach 60-70 tych dobrowolnie przystępowało do UBEckiej machiny i jako TW donosząc do aparatu KCPZPR przyczyniali się do zwalczania wszelkich ruchów wyzwoleńczych zmierzających do odkłamania prawdziwej histori Polski. Przytoczył Pan nazwiska prawych świadków tamtych wydarzeń, ale i u negatywnych osób powojennego pokolenia wiele o tym mógłby się Pan dowiedzieć w tym od okrytego niechlubną sławą na naszym terenie TW WITOLDa obecnego prezesa GS Rolnik w Złotowie pochodzącego z prawicowo konserwatywnej rodziny, która wiele doświadczyła włacznie z masowymi ucieczkami przed agresją i niepochamowanym pędem seksualnym Rosjan. Wiedząc o tym wszystkim jako następne pokolenie tej rodziny stanął on jej ością w gardle i wbrew wszelkiej logice podjął współpracę z wspomnianym aparatem propagandy Soweieckiej. To tacy ludzie bezpośrednio przyczyniali się do utrzymywania w zakłamaniu prawdy historycznej oddając przy tym cześć i uznanie narzuconym bohaterom Radzieckiej Okupacji a jak wiemy wiele ku temu mieli okazji. Także jak Pan widzi wspomnienia są jedne jednak refleksje różne i nie zawsze pokrywają się z faktami, które są nie do odrzucenia jak to Pan nazywa z powodu układania dokonań takich ludzi na szali wagi. Historia nie jest z gumy i albo jes prawdziwa do bólu albo jej nie ma.
pzl
pzl 31.01.2018, 14:22
Dlaczego ten pseudo-histeryczek nic nie napisze o stodole w Podgajach albo ilu żołnierzy zginęło o wyzwolenie Lędyczka,Szwecji albo co działo się krótko po wojnie w Wałczu.Może z innej strony napisałby też co działo się z ludnością cywilną niemiecką,jak przeszedł front,jak Polacy i nie tylko odnosili się w stosunku do nich.
Przykłady które są podane w artykule to nie jest tak do końca jak było...
Dlaczego histerykowi zależy na tym aby wybierać tylko te fragmenty wojny?To była wojna,a historii prawdziwej nie da się zamazać,jakąś nową pisaną przez małolata,który naczytał się publikacji i chce zaistnieć.
Czesiek
Czesiek 31.01.2018, 13:31
Jakoś tak się dziwnie składa że te tereny wyzwalała Armia Polska, a nie ,,sowieci polskojęzyczni''. Żołnierz polski walczący na pierwszej linii myślał jedynie o wyzwoleniu Ojczyzny, na polityce się nie znał. Jak wszystkim wiadomo im dalej od tamtych czasów tym więcej fantazji u ,,kombatantów''. Znamy przypadki kiedy to z trupów ściągano odznaczenia przypisując je sobie, wystarczyło poświadczenie drugiego ,,kombatanta'', a faktycznie taki jeden z drugim walczył z chochlą w kuchni. Okazuje się także że im dalej od tamtych wydarzeń tym większa ilość bezpośrednich świadków, niektórzy mają mniej lat jak minęło od zakończenia II WŚ.
Ale to już było i nie wróci więcej.
Ale to już było i nie wróci więcej. 31.01.2018, 15:36
Czesiek a w jakim to okresie dochodziło do podszywania się pod inne osoby na podstawie oświadczenia innego kombatanta. Poza tym właśnie o to chodzi że podszywali się oni pod te zdarzenia i osoby które nie były odbierane jako wrogie dla socjalistycznej ideologi. Jakoś nie mogę sobie przypomnieć aby w tym minionym okresie ktoś oficjalnie podszywał się pod zamordowane przez okupanta sowieckiego osoby państwa podziemnego, żołnierzy wyklętych itp. Nie było też wśród zwykłych ludzi takich osób które oficjalnie ujawniały swoją wiedzę o tamtym okresie. Tak komunistycznych bohaterów i kombatantów w tym okresie było mnogo i jak widać ty też jesteś ich ofiarą.
do Ale to już było i nie wróci więcej.
do Ale to już było i nie wróci więcej. 31.01.2018, 17:49
Malowanych kombinatorów było i jest wielu, poszukaj sobie w necie o micie dotyczącym udziału rodziców bliźniaków Kaczyńskich walczących niby w Powstaniu Warszawskim przebywając w tym czasie w Starachowicach
My Naród
My Naród 1.02.2018, 08:44
A ja proponuję her tuSSka i jego chorobliwej uległości wobec niemców!! Dzadek z wermachtu i nie tylko . Są zdjęcia w necie dziadka w śród SSmanów , w czasie pacyfikacji Polskiej wsi.
do My Naród
do My Naród 1.02.2018, 14:21
Złotów i okolice dzięki dziadkom z Wermahtu których wysiedlono do Niemiec po wojnie dziś mają euro, Mercedesy, domy
Polak
Polak 2.02.2018, 06:54
okradli pół świata to mają ,dzięki folksdojczom których pełno to w zakrzewie i nie tylko
b
b 1.02.2018, 12:54
Foto shop czyni cuda - ja mam swoje zdjęcie na Titanicu.
do b
do b 1.02.2018, 13:51
nie kpij z Polaków baranie
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 31.01.2018, 14:34
Rozumiem zatem, że sowietów nie było na naszym terenie:). Śmiała teza. Jak wspomina tow. Król (zakładał PPR w Złotowie) bywał tu nawet marszałek Rokossowski. Szkoda, że komentarz oparł Pan na swojej wyobraźni, bo nie zauważyłem podparcia źródłowego.
Czesiek
Czesiek 31.01.2018, 15:01
W Jastrowiu bywał i marszałek Rokossowski i Hitler onego czasu, może i zahaczył też Napoleon, ale to o niczym nie świadczy, te tereny wyzwalali Polscy, świadczy o tym m.in. słynna stodoła w Podgajach w której spalono ich żywcem. Towarzysze z PRL mieli fantazję, szczególnie będąc pod wpływem samogonu.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 31.01.2018, 16:00
Do pana "Czesiek" 1 lutego 1945 r. ruskie wojsko przystąpiło do niszczenia Krajenki. Czy podważa Pan autorytet śp. Henryka Brodziaka, który tak twierdził ? Proszę zatem podać inne źródło, chętnie się zapoznam. Rozumiem też, że na terenach zajętych przez WP nie było ruskich komendantur, nie było NKWD itp. Proszę również o źródło, które to potwierdzi. Na koniec, kapitana Cuprysia (żołnierz WP) zamordowali "polskojęzyczni sowieci", mowa o ubekach z Więcborka. ps. Do komentujących, nie określam mianem "polskojęzyczni sowieci" wszystkich żołnierzy, którzy nie mieli szczęścia zdążyć do Andersa. Sformułowanie odnosi się wyłącznie do kolaborantów (1944-89?), tych ostatnich staram się opisać na portalu 77400.tv.
tak było
tak było 31.01.2018, 23:17
Z Więcborka to akurat pochodzę,i wiem z opowieści rodziny sąsiadów ,że krótko po wojnie krążyły po okolicach obecnie nazywani żołnierzami wyklętymi-BANDY ,które między innymi zamordowały rodzinę na Zgniłce,zwykłych ludzi,w Runowie,Więcborku.Można popytać się ludzi to opowiedzą prawdziwą historię.Jak wojska rosyjskie były w Dorotowie to krótko za nimi już lazły elementy,które kradły co się dało.Nie było to na pewno nkwd,ale zwykłe opryszki,które były obecne do końca lat 40-tych.Wiem od moich bliskich i im wierzę.
A na koniec napiszę,że dzięki tym wstrętnym Ruską,których tak nie nawidzisz żyjesz w Złotowie-polskim a nie niemieckim,a ta wstrętna komuna wybudowała większość Złotowa,bloków,zakładów pracy,zlikwidowała wszawicę grużlicę i dała wielu tym co rzucają obecnie kamieniami na tamte czasy wykształcenie za darmo.
Taka jest prawda a nie jakieś dyrdymały,że żyliśmy w totalitaryżmie,milicjant chodził do kościoła,a taki jeden(bez imion)ormowiec z POM-u,też był w porządku gość.
Coś poprzestawiało się w głowach od propagandy,albo już czas na jakąś wojnę.
elementy
elementy 4.02.2018, 09:58
Liczbę mnoga buduj na końcówce om, dzieki ruskom nie ruską. Ruską to możesz mieć krew, a nazwanie w liczbie mnogiej swołoczy krórej dziękujesz piszę się dzięki ruskom.
Do tak było
Do tak było 1.02.2018, 15:47
Aleś się rozpędził. To Komuna Polakom dała co w krajach zachodnich było 30 lat wcześniej. Widać że komunistyczne życie ciebie ominęło dlatego też w tym wolnym od prawicy Złotowie z tymi samymi Komunistami co z oddaniem służyli Ruskim Towarzyszom jako przyjaciołom co nam za eksportowaną żywność, hurtem przywozili gliniane figurki a swego czasu sowicie poczęstowali nas promieniowaniem atomowym które dzisiaj zbiera bogate żniwo wśród wszystkich Polaków. Jeśli chodzi o milicjantów to tak jak TW tak i oni chodzili do Kościoła po to aby obserwować i nasłuchiwać co się mówi w Kościele. Twoja prawda to prawda o zacofaniu i łopatologi twojego świetnego okresu którego broniliście do1989r. Widać dla was ważni byli i są obcy najeźdzcy i zbrodniarze a nie swoi jak ich nazywasz BANDY-Wyklęte. To ty musisz wiedzieć że to dzięki tym Żołnierzom Wyklętym prekursorom walki o odzskanie Niepodległości przez Polskę możesz żyć w gronie państw zachodnich, których cywilizację nadal gonimy.
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 31.01.2018, 17:08
Człowieku, idziesz na łatwiznę waląc wszystko do jednego wora, losy ludzi tak jak historia faktów jest tak zawikłana, że jak mawiają prostrzy od tego jest pasek na brzuchu. Dla niektórych jest tylko białe i czarne, ale paleta kolorów jest niezliczona, tak jak każdy przypadek do rozpatrzenia indywidualnego. Upraszczanie to pożywka dla gawiedzi mało wyedukowanej albo oszołomów do których dociera tylko to co chcą by docierało, reszta do negacji (tak są zaprogramowani).
Adam Andrzej
Adam Andrzej 1.02.2018, 09:21
Ale to właśnie ty walisz wszystko do jednego wora, piszesz o kilku mordach, gwałtach, niszczeniu mienia i negujesz w ten sposób wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. Na każdej wojnie są przypadki mordów, gwałtów, spalenia mienia, itp., bo tak wyglądają niestety wojny.
Kolor
Kolor 31.01.2018, 23:12
Czarny nie jest kolorem, ponieważ pochłania wszystkie kolory i nie odbija ich do naszego oka, dlatego nie widzimy tego koloru
do Piotr Tomasz
do Piotr Tomasz 31.01.2018, 16:54
To tak jak ktoś posługuje się ogólnikami, z artykułu można wywnioskować że tereny powiatu wyzwalały spod okupacji niemieckiej sowieci, a głównie ,,polskojęzyczni sowieci'', a prawdziwymi polskimi żołnierzami godnymi szacunku byli jedynie ci z Armii Andersa, a nie ci ,,polskojęzyczni sowieci'' z 1 AWP, 2 AWP. Kolaboranci (szmalcownicy, kapusie) byli od zawsze, kiedyś nazywano ich szmalcownikami lub kapusiami, za czasów PRL to TW, członkowie ORMO, dziś sygnaliści.
Prawda nas wyzwoli
Prawda nas wyzwoli 31.01.2018, 15:54
To nie ten temat a w Podgajach też przechodził front polsko radziecki. Niestety ale Polacy na niewielu liniach frontu mogli działać samodzielnie. Nikt nie umiejsza roli Armi Radzieckiej w wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej ale nikt zdrowy na umyśle po ujawnieniu przez amerykanów i anglików nie sprzeciwi się prawdzie, która mówi o tym że jeszcze w czasie działań wojennych Polska została sprzedana i oddana w ramiona Związku Radzieckiego. Tutaj żaden samogon ani Napoleon nie może stanowić usprawiedliwienia co do szabrowania, gwałtów, mordów na Polakach ze strony któregokolwiek z najeźdźców.
doPrawda nas wyzwoli
doPrawda nas wyzwoli 31.01.2018, 16:43
Dla przypomnienia historii Polska została sprzedana w Jałcie bez jakiegokolwiek jej wpływu, reklamacje do Stalina, Churchilla i Roosevelta. W każdej wojnie, po każdej stronie (Zachodniej koalicji też) dochodziło do szabrowania, gwałtów, mordów, zarówno podczas II WŚ jak bliższych historycznie (wojna w Wietnamie, Korei, Syrii, Afganistanie itp). W polskim ciemnym Ludzie prawda wyzwala ... chęć zemsty, linczu, hejtu, upokarzania,
Do powyżej
Do powyżej 31.01.2018, 16:53
Oczywiście masz rację że w Jałcie tylko że ta prawda nie była powszechna z oczywistych przyczyn. Jeśli chodzi o szabrowanie, gwałty i mordy to też prawda którą należy ujawniać a wtedy ona nas wyzwoli. Natomiast co do jakiegoś hejtu, linczu czy zemsty to gdzie ty ją widzisz w prawdzie czy fałszu. Określ się sam.
do Do powyżej
do Do powyżej 31.01.2018, 17:17
Twierdzisz, że każdą prawdę należy ujawnić bo wtedy ona nas wyzwoli? Gdy dowiesz się że kilka lat temu twój najlepszy kolega dymał twoją żonę polepszy ci humor? Że twój sąsiad do niedawna podbierał z twego kurnika jajka a obecnie się nawrócił ulży na twej duszy czy ruszysz na niego z siekierą? Mądrzy ludzie mawiają ,,cisza nad tą trumną'', a ty się samobiczuj za swe grzechy jak masz ochotę.
Do do Do powyżej.
Do do Do powyżej. 31.01.2018, 21:33
Głupiś jak but. Być może twoja żona już ci przyprawiła rogi i nie chcesz poznać prawdy bo twierdzisz że po dziesiątym szlifie lepiej chodzi. A tak poważnie to Polska nie leży w trumnie i nad prawdą o niej nie można przejść obojętnie ani po cichu tak jak by chciałaTotalna Opozycja , która próbuje ją po raz kolejny sprzedać głosząc wszem i wobec kłamstwa o zagrożeniu demokracji. Jesteście i byliście przyzwyczajeni do kłamstwa więc trzeba raz na zawsze z tym skończyć.
do Do do Do powyżej
do Do do Do powyżej 31.01.2018, 22:19
Polska stoi nad przepaścią, a rządzący mają ochotę zrobić następny krok w przód, w tej chwili namnożyli sobie wrogów wokół że ciężko ich zliczyć, wprowadzoną bolszewicką demokrację krytykuje nie tylko UE ale i USA, wykopano topór wojenny z Izraelem, Kongres USA już reaguje na to, ostatni sojusznik (przepraszam, został jeszcze Putin) odwraca sie tyłem. Wszystko to oczywista oczywistość wina totalnej opozycji i Tuska, którzy prowadzą samodzielnie politykę wewnętrzna i zewnętrzną a dyspozytor z Nowogrodzkiej nic z tym nie ma wspólnego
w
w 1.02.2018, 12:57
Nie pokłóciliśmy się chyba tylko z Eskimosami. Na szczęście "dobra zmiana" nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i na pewno to niedopatrzenie naprawi.
ula
ula 1.02.2018, 13:27
,,Dojnej zmianie'' pozostała jeszcze koalicja z Koreą Płn i San Escobar

Pozostałe