Środa, 18.07.2018, imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

Język ostrzejszy niż miecz

Język ostrzejszy niż miecz
Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Złotowie wysłuchali w środę interesującego wykładu audytoryjnego prof. UAM - dr hab. Leszka Teusza pt. "Agresja w języku"

Prof. Leszek Teusz pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświecenia. W swoim  środowym wykładzie mówił o agresji, która pojawia się w mowie, w języku, którym się komunikujemy. Jak się okazuje, język potrafi być ostrzejszy niż niejeden miecz i zadać ranę, o wiele bardziej bolesną i wiele lat się nie gojącą, bywa, że ostatecznie i śmiertelną. Agresja tzw. werbalna pojawia się na różne sposoby, stykamy się z nią na co dzień, czasami nawet nie wiemy, że nieuważnie przechodząc przez jezdnię kierowca wyładowuje w samochodzie swoją złość na naszej osobie - bez naszej wiedzy. 

Agresja niekoniecznie musi oznaczać jedynie wyładowanie złości, chęci ataku, pobicia, ubliżenia komuś, okazania jej poprzez lekceważenie drugiej osoby, ironię lub wulgaryzmy. Agresja, to także używanie nieprzyzwoitych słów w mowie potocznej, tak chętnie używana przez ludzi młodych. Profesor nie był gołosłowny i podawał przykłady z życia wzięte. Oto siedząc w pizzerii zauważył nowych klientów, młodą parę, która zajęła stolik obok. Po chwili młodzieniec zapytał swej partnerki: Wjeb... pizzę?. Ona odrzekła spokojnie: Wjeb... Inny razem młoda para zasiadając do stołu w restauracji przede wszystkim wyciągnęła swoje smartfony. Zapatrzeni w wyświetlacze telefonów niemal razem wykrzyknęli: Ku..wa, nie mam zasięgu, a ty? Oczywiście "brzydkich" wyrazów nie używa wyłącznie młodzież. Jeden z pisarzy podsłuchał kiedyś robotników na budowie, którzy w każdym zdaniu używali wyrazu pierd..., zmieniając jedynie przedrostki...

Podsumowując temat wykładu profesor powiedział, że wszystko to świadczy o silnej mocy słów, które potrafią mocno wpłynąć na rzeczywistość społeczną i przy intencjonalnym użyciu, kreować stosunki społeczne zgodnie z wolą ich nadawcy.

Prezes UTW, Grażyna Komorowska-Pająk dziękując prof. Teuszowi za wykład, stwierdziła, że jego treść powinna znaleźć adresata właśnie wśród młodych ludzi...

(jj)

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 12.01.2018, 01:34
Dobre!

Pozostałe