Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Język ostrzejszy niż miecz

  • 11.01.2018, 00:33
Język ostrzejszy niż miecz
Słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Złotowie wysłuchali w środę interesującego wykładu audytoryjnego prof. UAM - dr hab. Leszka Teusza pt. "Agresja w języku"

Prof. Leszek Teusz pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Zakładzie Literatury Staropolskiej i Oświecenia. W swoim  środowym wykładzie mówił o agresji, która pojawia się w mowie, w języku, którym się komunikujemy. Jak się okazuje, język potrafi być ostrzejszy niż niejeden miecz i zadać ranę, o wiele bardziej bolesną i wiele lat się nie gojącą, bywa, że ostatecznie i śmiertelną. Agresja tzw. werbalna pojawia się na różne sposoby, stykamy się z nią na co dzień, czasami nawet nie wiemy, że nieuważnie przechodząc przez jezdnię kierowca wyładowuje w samochodzie swoją złość na naszej osobie - bez naszej wiedzy. 

Strony biznes złotów
Strony biznes złotów
Strony biznes złotów

Agresja niekoniecznie musi oznaczać jedynie wyładowanie złości, chęci ataku, pobicia, ubliżenia komuś, okazania jej poprzez lekceważenie drugiej osoby, ironię lub wulgaryzmy. Agresja, to także używanie nieprzyzwoitych słów w mowie potocznej, tak chętnie używana przez ludzi młodych. Profesor nie był gołosłowny i podawał przykłady z życia wzięte. Oto siedząc w pizzerii zauważył nowych klientów, młodą parę, która zajęła stolik obok. Po chwili młodzieniec zapytał swej partnerki: Wjeb... pizzę?. Ona odrzekła spokojnie: Wjeb... Inny razem młoda para zasiadając do stołu w restauracji przede wszystkim wyciągnęła swoje smartfony. Zapatrzeni w wyświetlacze telefonów niemal razem wykrzyknęli: Ku..wa, nie mam zasięgu, a ty? Oczywiście "brzydkich" wyrazów nie używa wyłącznie młodzież. Jeden z pisarzy podsłuchał kiedyś robotników na budowie, którzy w każdym zdaniu używali wyrazu pierd..., zmieniając jedynie przedrostki...

Podsumowując temat wykładu profesor powiedział, że wszystko to świadczy o silnej mocy słów, które potrafią mocno wpłynąć na rzeczywistość społeczną i przy intencjonalnym użyciu, kreować stosunki społeczne zgodnie z wolą ich nadawcy.

Prezes UTW, Grażyna Komorowska-Pająk dziękując prof. Teuszowi za wykład, stwierdziła, że jego treść powinna znaleźć adresata właśnie wśród młodych ludzi...

(jj)

Zdjęcia (16)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 12.01.2018, 01:34
Dobre!

Pozostałe