Poniedziałek, 24.09.2018, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Prędkość, brawura, alkohol, narkotyki - zabijają

  • 11.10.2017, 18:12 (aktualizacja 11.10.2017 18:45)
  • Janusz Justyna
Prędkość, brawura, alkohol, narkotyki - zabijają
Dziś w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię społeczną pod hasłem „Prędkość, Brawura, Alkohol, Narkotyki – Zabijają”. Adresatem tego przedsięwzięcia są zwłaszcza młodzi ludzie, którzy od niedawna stali się posiadaczami prawa jazdy, a co za tym idzie ich doświadczenie jako kierowców nie jest duże. Czynniki takie jak jazda po alkoholu, nadmierną prędkością, brawura, a często także brak doświadczenia sprawiają, że młodzi kierowcy stanowią grupę podwyższonego ryzyka udziału w zdarzeniu drogowym.

W 2017 roku na terenie powiatu złotowskiego doszło do 8 śmiertelnych wypadków drogowych w tym sześciu z udziałem młodych kierowców, w których życie straciło 9 osób. Te dane nie odzwierciedlają jednak tragedii jakie przeżywają członkowie rodzin ofiar wypadków. Co można zrobić, aby obniżyć te drastyczne statystyki? Jak skutecznie edukować młodych ludzi w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego prowadzenia samochodu? Takie pytania stawialiśmy sobie podczas przygotowywania zainicjowanej 11 października br. kampanii społecznej. Nie przez przypadek rozpoczęcie kampanii odbyło się w CKZiU w Złotowie, a do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono uczniów klas 3 i 4 szkoły średniej – grupy wiekowej do której w szczególności kierujemy jej treści. Dlaczego młodzi kierowcy często podejmują niebezpieczne zachowanie na drodze? Są zdrowi, sprawni, w pełni ufają swoim możliwościom, wierzą w swoją „szczęśliwą gwiazdę”. Często jednak przeceniają swoje umiejętności. Na ogół dobrze radzą sobie w sytuacjach typowych, rutynowych, natomiast brak im doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji nowych, złożonych. Warto pamiętać również o tym, że dla młodych ludzi uzyskanie prawa jazdy stanowi przekroczenie progu dorosłości. Niestety posiadanie takiego dokumentu, nie zawsze jednoznaczne jest z dojrzałością emocjonalną. Należy więc ową dojrzałość i odpowiedzialność kształtować, a nic tak jak obraz z rzeczywistego wypadku drogowego, który wydarzył się w bezpośrednim otoczeniu młodego człowieka nie wywoła u niego refleksji nad konsekwencjami i skutkami niebezpiecznego zachowania na drodze, stąd też taki właśnie pomysł na kampanię społeczną realizowaną przez Komendę Powiatową Policji w Złotowie. Specjalnie przygotowana w ramach przedsięwzięcia prezentacja pokazująca fotografie z realnych zdarzeń drogowych, w których zdrowie a nawet życie stracili koledzy, znajomi, sąsiedzi, przyjaciele zyskuje zupełnie inny wymiar, bowiem nie jest już czymś nierealnym kolejną fotografią z wypadku a dowodem na to, że uczestnikiem poważnego zdarzenia może zostać każdy z nich. Inauguracja kampanii społecznej w CKZiU w Złotowie to pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań z uczniami szkół średnich. Wierzymy, że pokazanie w taki sposób konsekwencji niebezpiecznego zachowania na drodze wpłynie na świadomość młodych ludzi, a w konsekwencji pozwoli im podejmować tylko rozważne i bezpieczne decyzje na drodze.

KPP Złotów

Strony biznes złotów
Strony biznes złotów
Strony biznes złotów

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe