Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Uwaga - wścieklizna!

Uwaga - wścieklizna!
3.08.2017 r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu stwierdzono wściekliznę u nietoperza. Martwy nietoperz został zabrany z posesji pod adresem ul. Wojska Polskiego 43/37 w Jastrowiu.

Za zagrożony obszar uznano teren Miasta i Gminy Jastrowie, Gminy Okonek oraz Gminy Tarnówka w promieniu 5 km od ogniska.

W obrębie obszaru zagrożonego:

- należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,

- nie dotykać zwierząt chorych lub padłych,

- w przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego należy powiadomić o tym fakcie Straż Miejską lub Inspekcję Weterynaryjną,

- psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy,

- koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów,

- bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie.

Należy podkreślić, że stwierdzenie obecności wirusa wścieklizny u zwierzęcia dzikiego, jakim jest nietoperz nie jest sytuacją wyjątkową. Zwierzę to, podobnie jak inne zwierzęta wolno żyjące może być rezerwuarem tego wirusa. Wścieklizna jest chorobą o zasięgu globalnym, występuje na całym świecie. Jednak jako choroba śmiertelnie groźna dla ludzi, wymaga rozważnego zachowania ze strony człowieka, przebywającego na co dzień w środowisku, w którym obecne są również zwierzęta.

Pełny tekst komunikatu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Złotowie w formacie pdf:

strona 1

strona 2

Pełny tekst rozporządzenia nr 1/2017 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Złotowie z dnia 04.08.2017 r. w formacie pdf:

strona 1

strona 2

Marcin Prokopowicz, www.jastrowie.pl

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe