Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Ranking bogactwa gmin

Ranking bogactwa gmin
Gdzie są najbogatsze, a gdzie najbiedniejsze gminy, powiaty i województwa? Sprawdź wyniki i porównaj bogactwo samorządów w swoim regionie. Pismo samorządowe „Wspólnota” publikuje wyniki XVI edycji rankingu zamożności.

Do finansowej arystokracji możemy zaliczyć 43 gminy, których dochody w naszym rankingu przekraczają 5000 zł na mieszkańca. Są rozrzucone w różnych województwach po całym kraju, ale bez trudu można je zidentyfikować w jednej z trzech grup:

– obszary metropolitalne (Warszawa, Sopot) i zamożna strefa podmiejska (7 gmin wokół Warszawy, ale także Suchy Las i Tarnowo Podgórne koło Poznania oraz Kobierzyce koło Wrocławia);

– gminy turystyczne, głównie nadmorskie (np. Rewal, Mielno, Ustronie Morskie, Krynica Morska, Dziwnów, Międzyzdroje, Łeba), ale także Karpacz w Karkonoszach;

– niewielkie gminy z surowcami naturalnymi (np. węglem brunatnym) i dużymi zakładami – w tej kategorii mieści się przynajmniej 15 zamożnych gmin. Najbardziej znanym przykładem jest Kleszczów, gdzie znajduje się kopalnia i elektrownia Bełchatów. Ale też trzy sąsiadujące z Kleszczowem gminy w woj. łódzkim, kilka gmin w Zagłębiu Miedziowym, Puchaczów (kopalnia węgla), Sitkówka-Nowiny (cementownia), dwie gminy w zagłębiu węgla brunatnego koło Konina i Turka i kilka jeszcze innych.

Na przeciwnym biegunie mamy 133 gminy z dochodami poniżej 2300 zł na mieszkańca. Absolutnym rekordzistą jest woj. lubelskie, z którego pochodzi ponad jedna trzecia gmin zaliczanych do tej najbiedniejszej grupy (47, z tego 42 wiejskie). Na dalszych miejscach są inne województwa Polski Wschodniej – podkarpackie (16 gmin), świętokrzyskie (15 gmin) i podlaskie (12 gmin).

Powiat złotowski lokuje się na 145. miejscu na 314 sklasyfikowanych powiatów, z dochodem na 1 mieszkańca - niemal 717 zł. Miasto Złotów wśród miast powiatowych jest na miejscu 150. z dochodem 2634,66 zł na 1 mieszkańca (sklasyfikowano 267 miast). W porównaniu do miejsc z lat 2010-2013 jest to duży awans. Jastrowie w stawce "innych miast" jest 422., Okonek - 301., Krajenka - 55. W stawce gmin wiejskich Tarnówka jest na miejscu 719., Zakrzewo - 881., gm. Złotów - 991., Lipka - 1170 (sklasyfikowano 1559 gmin).

Cały ranking do pobrania tutaj: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2016_r_OK.pdf

 

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Franek
Franek 19.07.2017, 13:35
Ranking jest niesprawiedliwy. Gminy biedne i zadłużone są często znacznie wyżej od tych ze stabilną sytuacją .
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 19.07.2017, 08:22
Pajace gdzie 5000 a gdzie złotowskie 700 zl i to jeszcze brutto. Popatrzcie palanty na firmy w naszej okolicy i zarobki. Gdyby nie PIS to byśmy byli na szarym końcu. Przejdźcie się do Unimetalu, Romb, Polsoft itd. tam się dowiecie ile faktycznie przypada na jednego członka rodziny. A może wam sie tam spodoba praca na produkcji to zobaczycie jak łatwo żyje się w naszym powiecie zwłaszcza jak trzeba odwiedzić PUP. Pisząc głupoty zastanówcie się czy warto bo może lepiej ten ponury fakt przemilczeć, chociaż by po to aby nie denerwować mieszkańców powiatu.
do Mieszkaniec powiatu
do Mieszkaniec powiatu 19.07.2017, 11:00
Co PiS dał powiatowi oprócz 500+ z kieszeni wszystkich podatników (tych z powiatu też)? Zaraz czekają wszystkich Polaków podwyżki (woda, prąd itp), a jak podskoczysz to wymiar sprawiedliwości trzymany ,,pod butem'' przez Ziobrę ciebie postawi w odpowiednie miejsce w szyku a Błaszczak jemu pomoże każąc ciebie spałować.
Dp powyżej
Dp powyżej 19.07.2017, 15:31
Jak zasłużę to niech mi da w mordę nawet Siemoniak. Ważne abym dostał co miesiąc 500zł. Od PISu nic nie otrzymałem.

Pozostałe