Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Złotów jest na liście

Złotów może skorzystać z: Pakietu dla średnich miast. Pakiet występuje jako realizacja "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju
Złotów jest na liście

Pakiet dla średnich miast jest jednym z punktów realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie zidentyfikowane w ramach analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które najbardziej tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się narzędzi, w kolejnych latach planuje się rozszerzanie Pakietu o kolejne inicjatywy.

Złotów mając powyżej 15 tys. mieszkańców i będąc miastem powiatowym łapie się w widełkach pakietu. Na liście 122. miast jesteśmy na 84. miejscu w przedziale oznaczonym jako: utrata funkcji, mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza. Umieszczenie na liście daje nam szansę na pozyskanie środków na poprawę naszego statusu, a przede wszystkim pomoc w pozyskaniu nowych inwestorów.

Spełniliśmy 3 z poniższych kryteriów ceny, co jest w sumie i tak wynikiem niezłym, w stosunku do innych miast.

1. Zmiana rejestrowanej liczby ludności (2004-2014), w stosunku do średniej zmiany w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik pośredni, pokazujący po części zmianę atrakcyjności osiedleńczej miasta, wywołanej m.in. spadkiem lub zbyt niskim wzrostem funkcji miejskich, decydujących o miejscach pracy, jakości życia, itp. 7

2. Prognoza liczby ludności GUS do 2035 r. w powiecie (wg danych zweryfikowanych przez autora, uwzględniających wpływ emigracji zagranicznej), w stosunku do średniej w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik pośredni, długofalowy, obrazujący kumulację różnych czynników przyrostu naturalnego i salda migracji w dłuższym okresie.

3. Zmiana liczby bezrobotnych (2004-2014), w stosunku do średniej zmiany w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik pośredni, ale bardzo silnie skorelowany z funkcjami gospodarczymi, gdyż liczba miejsc pracy (à rebours do liczby bezrobotnych) jest bezpośrednio związana z rozwojem funkcji różnego typu.

4. Zmiana dochodów własnych w budżetach gmin (2004-2014), w stosunku do średniej zmiany w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik pośredni, ale bardzo silnie skorelowany z funkcjami gospodarczymi, gdyż obrazuje kondycję gospodarczą przedsiębiorstw, dochody ludności (głównie z wynagrodzeń), podatki lokalne itp.

5. Zmiana liczby udzielonych noclegów (2004/2005-2013/2014), w stosunku do średniej zmiany w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik bezpośredni, dotyczący szeroko rozumianej funkcji turystycznej. Co ciekawe, z punktu widzenia celów niniejszej analizy wskaźnik ten jest szczególnie interesujący nie ze względu na „typową” turystykę wypoczynkową, ale z powodu identyfikacji rozwoju funkcji egzogenicznych, polegających na większej wymianie (cyrkulacji) osób z powodów imprez masowych, podróży biznesowych, itp.

6. Zmiany liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych (2004-2014), w stosunku do średniej zmiany w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik bezpośredni, dotyczący struktury gospodarczej, mający jednak ograniczenia ze względu na nieścisłości w ewidencji. W przyszłości korzystniejsze byłoby oparcie się na danych izb skarbowych.

7. Zmiany liczby siedzib największych spółek wg Listy 2000 Rzeczpospolitej (2004-2013), w stosunku do średniej zmiany w kraju w tym samym okresie. Jest to wskaźnik bezpośredni, dotyczący niezwykle ważnej funkcji miastotwórczej: decyzyjno-kontrolnej. Dane pochodziły z analiz wykonywanych w IGiPZ PAN (Śleszyński 2007, 2015).

(jj)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gjjkTreść komentarza: A co tu zmieniać?Data dodania komentarza: 18.03.2024, 23:04Źródło komentarza: Zawsze blisko ludzkich spraw – w działalności społecznej i zawodowejAutor komentarza: Drogowiec ZłotówTreść komentarza: Jak widzę Jaskólskiego, który znowu wyszedł z krzaków na miesiąc przed wyborami i kandyduje z tym samym plakatem co 5 lat temu na burmistrza to wydaje mi się że niektórzy kandydaci naprwwdę wstydu nie mają za groszData dodania komentarza: 18.03.2024, 17:16Źródło komentarza: Zawsze blisko ludzkich spraw – w działalności społecznej i zawodowejAutor komentarza: plotkarzTreść komentarza: Dopóki jest w stanie utrzymać mocz i długopis, to się nadaje. :)Data dodania komentarza: 18.03.2024, 16:04Źródło komentarza: Zawsze blisko ludzkich spraw – w działalności społecznej i zawodowejAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bardzo dobrze, że startują ludzie w wieku 70, 80 lat. I bardzo dobrze, że kandydują młodzi. Pamiętajcie, że kandydaci starsi mają dużo większe doświadczenie życiowe i trzeba się od nich uczyć.Data dodania komentarza: 18.03.2024, 15:46Źródło komentarza: Zawsze blisko ludzkich spraw – w działalności społecznej i zawodowejAutor komentarza: JBTreść komentarza: Niektórzy komentatorzy zarzucają, że kandydat na radnego ma 70 lat i się jeszcze pcha do lokalnej polityki. A co powiedzieć o byłym burmistrzu Złotowa, który niebawem skończy 80 lat i jeszcze startuje na radnego, bo uważa się za niezbędnego w RM. A to już gruba przesada! Tak samo p. Pikulik - już naprawdę dałby sobie spokój jeden i drugi, bo chyba lepiej, żeby ludzie zapamiętali ich jako jeszcze "kumatych" niż stetryczałych dziadków.Data dodania komentarza: 18.03.2024, 15:13Źródło komentarza: Zawsze blisko ludzkich spraw – w działalności społecznej i zawodowejAutor komentarza: ciekawyTreść komentarza: Jakim cudem on się dostał na prezydenta Polski ??Data dodania komentarza: 18.03.2024, 14:44Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicy
Reklama
Reklama