Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Warto wiedzieć:
Reklama

Nie palmy śmieci, nie będzie smogu

Rozmowa z Zygmuntem Jasieckim - Przewodniczącym Zarządu Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” o smogu, paleniu śmieci i segregacji odpadów
Nie palmy śmieci,  nie będzie smogu

W ostatnim czasie smog obok spraw politycznych był tematem nr 1 w polskich mediach. Czy stanowi problem w Pile?

Smog to zjawisko, które raczej w Pile nie powinno mieć miejsca. Występuje wtedy, kiedy nad daną miejscowością zanieczyszczenia mieszają się z mgłą, a w Pile mgły nie występują często. Podobnie jest w miejscowościach leżących na terenie działania Związku Międzygminnego. W najbliższym czasie noszenie maseczek przeciwsmogowych nam raczej nie grozi.

Fot.: Zygmunt Jasiecki

Jest tu pewnie jakieś ale...

No właśnie. Smog nam nie zagraża, ale to nie znaczy, że ludzie nie zatruwają powietrza, spalając śmieci w swoich piecach. Zatruwają! Z danych ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Pile wynika, że są nieprawidłowości (potrzebne informacje o Pile i okręgu można znaleźć na stronie poznan.wios.gov.pl). W 2015 roku mieliśmy 44 dni, gdzie były przekroczenia norm. W 2016 było ich 33. W Unii Europejskiej norma podstawowa to 50 miligramów zanieczyszczeń na metr sześcienny powietrza. Światowa Organizacja Zdrowia mówi z kolei o 20 mg.

Pozornie wiec nie ma zagrożenia.

Nie ma, ale trzeba pamiętać, że każde przekroczenie o 10 jednostek to skracanie życia o dwa lata. Musimy być świadomi i robić wszystko, żeby do tego nie dopuścić.

Jak to się mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć?

Właśnie. Dlatego niedawno w Pile zorganizowaliśmy marsz antysmogowy. Dla podniesienia świadomości, dla podkreślenia, że nie chcemy żyć w zatrutym świecie. W naszym Związku wręcz tragicznie sytuacja wygląda na wsiach.

Jednym z bardzo chwytliwych haseł było „kochasz dzieci, nie pal śmieci”.

Nic dodać nic ująć. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że paląc plastik czy gumę robią sobie krzywdę. Śmieci to nie opał. Podczas takiego spalania uwalniają się do atmosfery związki rakotwórcze. One nie lecą sobie kominem do nieba, tylko opadają na dół. Do tych, którzy palą i do ich sąsiadów, do nas wszystkich.

Przykładem jest plastikowa butelka, która nie ma prawie żadnej wartości energetycznej, a jej spalanie emituje do atmosfery masę toksycznych substancji. Natomiast papier, którego tona kosztuje życie 18 stuletnich drzew, trzeba odzyskać a nie palić. Nie uciekniemy przed selektywną zbiórka odpadów i musimy zrobić wszystko, by w kraju rozwijała się ona jak najprężniej.

Co PRGOK robi w tym kierunku?

Można by o tym opowiadać bardzo długo. Dość powiedzieć, że 60 tys. młodych ludzi z gmin należących do Związku w ciągu ostatnich dwóch lat dowiedziało się, dlaczego nie wolno spalać śmieci i dlaczego selektywna zbiórka odpadów jest taka ważna. Robiliśmy spotkania w szkołach, w przedszkolach, w sołectwach, gminach, miastach… Edukowaliśmy dzieci, podnosiliśmy świadomość dorosłych. Wciąż mamy wiele do zrobienia, zwłaszcza w odniesieniu do dorosłych, ale wierzę, że systematyczna praca się opłaci.

Podjął się Pan wielkiej misji, bo nauczenie części dorosłych szacunku do środowiska to prawdziwy wyczyn. Jest pan na co dzień twardzielem?

Tak, jestem. Mimo sześćdziesiątki na karku intensywnie uprawiam sport. Pasjami gram w tenisa, przygotowuję się do triathlonu. Nie boje się tego wyzwania. Chciałem wystartować już kilka lat temu, ale plany pokrzyżowała mi kontuzja. Teraz powinno się udać. Myślę, że twardzielem powinien być każdy, niezależnie od płci i wieku, bo życie łatwe nie jest i nikt niczego nie da nam za darmo. Trzeba być twardzielem zwłaszcza w takiej branży jak moja. Ale jest już nas – segregujących – ponad 100 tysięcy. Nasza Wielka Drużyna Zielonych, młodzieży angażującej się w nasze działania edukacyjne, liczy blisko 7 tysięcy osób.

Organizował Pan firmę od zera. Dziś obsługuje ona setki tysięcy ludzi i jest stawiana w kraju za przykład.

Z garstką pracowników zorganizowaliśmy firmę w pół roku. Tysiące dokumentów, uchwały, regulaminy itp. Masa pracy. Robiłem w życiu mnóstwo trudnych rzeczy. Organizowałem wiele firm, ale to wyzwanie jest najtrudniejsze. Nie wyobrażałem sobie, że wytłumaczenie dorosłym, iż przysłowiowy kubeł śmierdzących śmieci nie jest tylko kubłem odpadków, będzie tak trudne. Że to pojemnik z wartościowym surowcem do odzysku, że trzeba segregować śmieci, bo to chroni nasze dzieci, nasze zdrowie, nasze środowisko a nawet i nasze kieszenie…

Nie poddam się, póki tego zadania nie doprowadzę do końca. Dlaczego segreguje 100 tys. osób, a nie wszyscy? Zgniatajmy plastikowe butelki, składajmy kartony i prowadźmy selektywną zbiórkę odpadów. Bądźmy drugą Szwajcarią. Segregujmy, ile tylko się da. W tym miejscu warto wyróżnić gminę, która wygrała nasz konkurs na Lidera Segregacji PRGOK. To gmina Kaczory. Życzyłbym sobie, aby pozostałe gminy wzięły ją za wzór.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mz 21.01.2017 13:41
Pan Zygmunt tak pięknie opowiada, ale ludziom trzeba konkretnego działania, bo się nawzajem pozatruwamy

ekolog 20.01.2017 13:43
Jak się chronić przed smogiem? To pytanie szczególnie ważne w Polsce - kraju, w którym, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, znajdują się 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Powietrze o niskiej jakości dostaje się do naszych domów, wpływając negatywnie na zdrowie. Przeczytaj, jakie sposoby pozwolą skutecznie o nie zadbać. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/jak-sie-chronic-przed-smogiem_44395.html

Spox 20.01.2017 12:05
Ludzie się trują, a potem rozpaczają bo ich dopadają nowotwory

Stach 18.01.2017 18:55
Jak w piecu zapalasz od góry nie ma szkodliwego dymu ponieważ spalają sie już w piecu szkodliwe "co"2. Nie jeżdzić samochodami bo najbardziej zanieczyszczaja miasto.

Do Stacha 18.01.2017 20:04
Stachu im więcej pchasz samochód, tym czystsze powietrze dla przechodniów.

he,he 18.01.2017 12:47
Byt kształtuje świadomość... więc jakies nawoływania o ekologii to puste frazesy. Zasobne społeczeństwo to ogrzewanie ekologiczne (kosztowna instalacja i utrzymanie), segregacja śmieci (stać na to), a tak to ,,wełna nie wełna, ale ważne by dup... była pełna''.

Maniek 18.01.2017 11:20
Cytuję: "Nie trzeba być filozofem aby wiedzieć że śmieci w piecach spalają najbogatsi, którzy z robotą mają niewiele wspólnego" Dobrze się czujesz Pawle?

Paweł P. do Mańka. 18.01.2017 12:42
Oczywiście że dobrze bo sam jestem świadkiem jak pobudowani wlaściciele wielkogabarytowych domów i nie tyko, wogóle nie produkują śmieci w związku z czym nie mają żadnych umów z firmami odpowiedzialnymi za ich wywóz. Tylko naiwny temu zaprzeczy. Zresztą w bardzo prosty sposób można to sprawdzić. Prosty to nie musi oznaczać uczciwy, gdyż w naszym kraju i także w naszym rejonie swojemu to włos z głowy nie spadnie, dlatego przyzwyczajono się o wszystko oskarżać zwykłych ludzi pracujących za najniższą pensję i to bez względu na staż pracy. Przecież dla nich socjalizm się skończył i już od wielu lat nie otrzymują do pensji żadnych dodatków ba nawet za staż pracy to za co mają kupić dobre jakości węgiel czy przyłaczyć sie chociażby do gazu, czego nie można powiedzieć o sferze budżetowej, która oficjalnie mówi że pracuje i za to należy im się sowita płaca a od roboty to są inni. Tak więc dobry cytat wybrałeś tylko pytanie powinieneś przekierować na właściwy tor.

Maniek 18.01.2017 15:59
Cytat, który wybrałem zawiera dwie fałszywe tezy: - że śmieci w piecach spalają najbogatsi, oraz, - że z robotą mają (ci najbogatsi) niewiele wspólnego. W poprzednim ustroju obydwie tezy mogłyby być przynajmniej częściowo prawdziwe, ale od ponad 25 lat mamy już w naszym kraju kapitalizm

Paweł P. 18.01.2017 16:27
Tezy podane przeze mnie nie są fałszywe. Kapitalizm w którym jedni mają więcej dodatków niż drudzy pensji to chory kapitalizm. Ty bronisz swego, ja bronię tych drugich. Przytoczone cytaty pod względem realnym są jak najbardziej na miejscu, natomiast stwierdzenie że od 25 lat w naszym kraju mamy kapitalizm jest fałszywe. Jak już to przez te lata mieliśmy do czynienia z wyzyskiem, mającym znamiona NIEWOLNICTWA i to w własnym kraju.

Maniek 18.01.2017 19:45
Nie słyszałem nigdy o niewolnictwie w naszym kraju w okresie ostatnich 100 lat. Można natomiast mówić o tzw. niewolnictwie z wyboru. Jak komuś się nie chce uczyć, rozwijać się, zdobywać kompetencji i tym samym wpływać na poprawę swojej sytuacji społecznej, to system socjalistyczny dawał mu premię w postaci urawniłowki. W kapitalizmie to już nie przejdzie

Paweł P., do powyżej 18.01.2017 20:14
To zrezygnuj z urawniłowki i walcz o pełny kapitalizm gdzie dochód to kapitał bez wymyślnych premi. Z tego co piszesz już uwidacznia się brak pracy nad sobą a z nauką to bym dał ci szansę abyś mógł przekonać się że to nie system socjalistyczny dawał premię. Skąd się brała odsyłamy do dzisiejszego systemu płac z budżetu państwa. Dobrodziej dla wybranej grupy się nie zmienił no może zmienił odcień koloru. Na właściwe barwy oparte na uczciwości trzeba jeszcze trochę poczekać.

Spox 19.01.2017 22:38
Bronisz socjalizmu???

Paweł P. 18.01.2017 10:57
Uczony facecie ilu jeszcze gadaniem zarobi na smogu. Weźcie się do pracy i przedstawcie konkretne propozycje. Gadanie do znudzenia o plastikach i co należy z nimi robić nie przyniesie żadnych pożądanych efektów. Nie trzeba być filozofem aby stwierdzić że w Polsce obowiązuje i nie obowiązuje segregacja śmieci. Nie trzeba być filozofem aby wiedzieć że śmieci w piecach spalają najbogatsi, którzy z robotą mają niewiele wspólnego, dlatego ładują w swoje piece z podajnikiem co się da. Niech ktoś zdrowy na rozumie spróbuję w zwykłym piecu CO palić plastiki, opony itd. Przecież tacy ludzie jak Pan z Zarządu powinien wiedzieć w TV jak pokazują naprawdę biednych ludzi, którzy w swoich piecach palą węglem. Jedno można stwierdzić jaki węgiel taki dym, jednak jaka będzie jakość i w jakiej cenie zależy między innymi od takich mądrali jacy są w pseudo zarządach udających że walczą ze smogiem. Niech nikt z was nie myśli że ci co palą węglem tego chcą na siłę. To oni i ich rodziny bezpośrednio są narażeni na toksyczne niebezpieczne związki, które wydzielają się podczas spalania. Tacy jak Pan mogą tylko się mądrować mając pieniądze, korzystając z miejskich lub odnawialnych źródeł ciepła bo jest taka możliwość. Jeszcze wczoraj premier polskiego rządu powiedziała że naszym podstawowym materiałem energetycznym jest i będzie węgiel. Tak jak powiedziała trzeba zrobić wszystko aby był on tańszy i wysokokaloryczny. Zamiast zganiać winę na użytkowników kotłów i pieców za smog niech się tacy jak pan zabiorą za to aby polski węgiel uwolnić od narzuconych podatków, wysokich marż, pośredników i w cenie opłacalnej dla kopalni, umożliwić kupno takiej ilości węgla, która realnie do obowiązujących dochodów w wiekszości rodzin pozwoli zakupić go tyle aby nie wrzucać do pieca jak to nazywacie byle czego. Jeśli tego nie potraficie podajcie realne konkrety rozwiązania problemu a nie bajacie jak byście żyli w okresie braci Grimm.

Gienek 18.01.2017 10:56
Bardzo ładnie Pan wygląda Panie Zgymuncie

Reklama
News will be here
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gregorTreść komentarza: Oglądałem Pienkosia w TV Astra - słabizna, flaki olejem, mam wrażenie że ten człowiek ukończył Filozofię, kandydat w stylu PulitaData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Piękoś traci ciepły stołek u Dyzmy, który wraca na traktor do Lipki. Sameciowa została z niczym. Pulit wraca do lasu. Piosik już nie będzie się popisywał na sesjach. Fidurski niedługo usłyszy wyrok. Pięknie. Wyborcy pokazali mądrość. Wraca normalność w powiecie i Złotowie, ale przed nowymi władzami bardzo dużo zmian kadrowych. Przede wszystkim wszyscy kandydaci Porozumienia Samorządowe w Złotowskiem tracą swoje ciepłe stołki, na czele z panią z biblioteki, z PUP, OPP, PZD i pozostali i cały ten zaciąg lipkowsko-onocecki leci ze starostwaData dodania komentarza: 18.04.2024, 23:24Źródło komentarza: W Złotowie będzie druga turaAutor komentarza: darnozjadka jednaTreść komentarza: A ty mieszkanko jesteś z Ukrainy ???To wyp bo tam na ciebie czekają.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 19:26Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: 123Treść komentarza: a płaci Hydro-Mateusz, przed którym trudne lata, bo nowa władza skrupulatnie wszystko rozlicza, a dobrze wie gdzie szukać fakturData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:08Źródło komentarza: Jakub Pieniążkowski zaprasza na kawęAutor komentarza: niech zwraca kosztyTreść komentarza: Rząd Tuska musi obciążyć ,wysłać Fakturę do Paprockiej i obciążyć Andrzeja Dudę z zoną za prywatny wyjazd do USA. Podatnicy nie chcą finansowac 2x w miesiącu wyjazdów turystycznych.Pojechali na kolacje do Trumpa,który obecnie jest tylko posłem.Duda działał zawsze przeciw Polakom ,wspierając Ukrainę.Może proponował Trumpowi,że jak bedzie prezydentem USA aby Ukraine połączyc z Polską bo tak chce Zełeński.Zełeński rządzi obecnie także w Polskich szkołach. Gdy do Polski (za Wałęsy) do Polski przyjechał George Bush z zoną Barbara to parlament USA zażądał pieniedzy-zwrotu za podróż zony Barbary. Polityk rzadzacy musi jeździć sam (ja Orban,Putin,Macron i..) a A.Duda wozi wszedzie zonę.Po co ? dla sexu ? Niech zwraca wszystkie wyjazdy za zonę. To jest APEL DO POLSKIEGO RZĄDU -PODATNIKÓW POLSKICH> .A.D.wydał więcej na siebie niż Królowa Elżbieta.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:25Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicyAutor komentarza: Apel do powrotuTreść komentarza: Żełenski wzywa i chce z powrotem 650 000 młodych Ukraińców na front,którzy uciekli przed poborem do wojska z Ukrainy.Młode Ukrainki potrzebne do pomocy także na front przeciw Rosji. Andrzej Duda jest temu winien bo ich sciągnął do Polski,zrobił krzywdę Ukrainie. Zełeński apeluje o pomoc do Polaków aby Ukraińcy wrócili do Ukrainy.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:11Źródło komentarza: Chłopiec z piaskownicy
Reklama
Reklama