Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Smog w Złotowie

Smog w Złotowie
Bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Złotowa wzbudziło spotkanie w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany pieca ogrzewającego mieszkanie, ocieplenia budynków i wymiany instalacji ogrzewającej budynki.

 Sala posiedzeń Rady Miasta była wypełniona po brzegi. Zapewne było to spowodowane po części alarmistycznymi komunikatami z całej Polski w ostatni weekend na temat przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza. Wiele polskich miast dołączyło do Pekinu i Delhi, gdyż normy zanieczyszczenia powietrza biły dozwolone normy o kilkaset procent. Nawet znane kurorty i uzdrowiska biły wszelkie dopuszczalne wskaźniki i okazuje się, że nieraz lepiej w domu siedzieć niż jechać do takiego zdroju. Znalazłem ostatnio w Internecie reklamę sprzedaży apartamentów w Świeradowie Zdroju. Jej podstawą było wykazanie jak straszne powietrze jest w Zakopanem, Szklarskiej czy Wrocławiu w porównaniu z tym uzdrowiskiem. Są to ważne sprawy w perspektywie realizacji przez Złotów hasła wielkopolskiego zdroju. Zabrałem głos w dyskusji aby podkreślić, że w Złotowie właściwie nie wiemy czym oddychamy, bowiem najbliższe stałe stacje pomiarowe to Piła i Szczecinek.(polecam aplikację na telefon gdzie można śledzić wyniki). Nikt dotychczas nie mierzył jakości powietrza w naszym mieście. Jak jest, możemy się tylko przekonać wizualnie i poprzez doznania zapachowe To jednak wystarczy żeby stwierdzić, że nie jest dobrze. Burmistrz obiecał zainteresowanie problemem pomiaru jakości powietrza w mieście. Trzymam za słowo.

Wracając do spotkania to widać, że mieszkańcy autentycznie są zainteresowani problemem zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i chcą zmian. Jednak musi być solidne wsparcie. Nie takie, które da środki na audyt energetyczny i kosztorys, który trzeba dołączyć do wniosku, ale więcej. Wtedy programy autentycznie ruszą. Na marginesie tych spraw widać jak na dłoni jak błędną decyzją przed laty była sprzedaż miejskiej spółki, czyli Zakładu Energetyki Cieplnej w Złotowie. Dostaliśmy kilka milionów, za które można było wyasfaltować ulice przed wyborami, ale miasto utraciło wpływ na wielką sferę ważnej działalności, która przynosi dzisiaj też znaczne zyski. Straciliśmy też wpływ na rozbudowę sieci i możliwość zmniejszenia zanieczyszczenia w mieście poprzez likwidację dymiących kominów. Możemy dzisiaj tylko uniżenie prosić, aby firma zechciała zainwestować w rozbudowę sieci w najbardziej zadymionej części miasta.

Wiele osób podkreślało, że władze województwa przeznaczyły mało środków na dofinansowanie. Faktycznie, kwota 10 mln złotych na docieplenie domów jednorodzinnych w skali województwa może budzić wątpliwości, ale są nadzieje na zwiększenie tej kwoty. Dużo mieszkańców w kuluarach deklarowało wystąpienie o dofinansowanie, a to budzi nadzieje, że w naszym mieście za kilka lat być może będziemy mieć zdrojowe powietrze.

Wiesław Fidurski

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pod
pod 1.03.2017, 15:29
Panie Wiesławie,niech pan się więcej zainteresuje,w Złotowie i w powiecie,tajnymi współpracownikami SB!!!Od 2 dni jest u dostępiona na stronie internetowej inwentarz.ipn.gov.pl.Podaję tylko Panu,których bardzo ich zna,zarejestrowany w IPN pod.sygn.Po0042/227 jako tw.Witold,,pod sygn.Po 0042/1399 jako tw,Wskazówka,czy pod sygn.Po 0042/1640 jako tw.Marek.
Do Admin
Do Admin 22.01.2017, 11:12
Co to za media, w których prezentuje się poglądy praktycznie jednego człowieka "jedynie slusznej" opcji politycznej i samorządowej. Od prasy oczekuję bezstronności, a jeśli jej nie ma, to w nazwie powinna być informacja, ze to portal burmistrza.
Do Radzia
Do Radzia 17.01.2017, 19:34
Radzio tępyś jak gumowy but.
Radzio
Radzio 17.01.2017, 18:35
Panie Wiesławie może coś o WOŚP. Czy nie wolno w PiSie
Telewidz
Telewidz 12.01.2017, 19:47
19;44 w TVN Tomasz Wasilewski ogłosił że w Polsce już smogu nie ma!. Tak więc nou problem.
Palący nie tylko w piecu
Palący nie tylko w piecu 12.01.2017, 15:24
J ... Nie oskarżaj palących w piecach i kominkach o to że są powodem wszelkich groźnych chorób. Takie oskarżenia przeciwko mieszkańcom podlegają ściganiu z urzędu i to za bezpodstawne oskarżanie niczemu nie winnych mieszkańców. Prawo dla takich jak ty powinno być bezwzględne bez jakiegokolwiek pobłażania. Pomawiając grupę ludzi ogrzewajacych się nie zakazaną metodą paliwami stałymi w okresie zimowym o celowe działania pozbawiające zdrowia i życia ludzi musi spotkać się z ostrym sprzeciwem. Wszyscy ci którzy nie mają innej możliwości a ogrzewają swoje mieszkanie, domy j/w powinni przeciwstawić się takim mądralom jak autor reportażu, komentujący J czy erka.
Poszukują chętnych na Marsa
Poszukują chętnych na Marsa 12.01.2017, 13:26
Artykół obszerny nie mający nic wspólnego z prawdą. To czego się oczekuje po takiej ustawce to nie tylko chamstwo to hipokryzja, której nie da się wytłumaczyć. Wszystkie artykuły na tym blogu ni jak mają się z rzeczywistością. Takie bajania to można prowadzić w swoim własnym gronie a nie angażować w to ludzi mających inne życiowe problemy.
nauczsie
nauczsie 12.01.2017, 16:32
Artykuł się pisze nieuku.
Tępaku.
Tępaku. 12.01.2017, 19:00
nieuku to nie artykuł.
J.
J. 12.01.2017, 13:09
Niestety żyjemy w chorym kraju, pełnym absurdów. Jeżeli ktoś prowadzi pojazd bez prawa jazdy to grozi mu więzienie, a jeżeli ktoś truje społeczeństwo, w tym nasze dzieci, wprowadzając do atmosfery substancje zwiększające zachorowalność na nowotwory (udowodnione naukowo działania produktów spalania tworzyw sztucznych), to nie grozi mu nic. Dopóki nie zmieni się prawa które ułatwi ściganie trucicieli, to nikt nie wygra ze smogiem i zachorowalność na nowotwory będzie wzaratała
Do J.
Do J. 2.04.2017, 09:57
J ... Gdzie ty się chowałeś. Widać żeś z buszu.
gupek
gupek 12.01.2017, 16:41
Ten co prowadzi samochód też zatruwa spalinami. Czasem warto pomyśleć zanim się coś napisze.
Blondi
Blondi 12.01.2017, 21:03
Ja prowadziłam samochód i nie paliłam.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 12.01.2017, 00:01
PAnie Wiesławie, polecam: https://dorzeczy.pl/opinie/19044/Smogowa-histeria-czyli-cui-prodest.html
Pozdry
Pozdry 12.01.2017, 01:20
Dziękuję, po przeczytaniu już nie śmierdzi. Cuchnie!!!
Popieramy PT
Popieramy PT 12.01.2017, 12:32
Było niekulturalnie teraz wyszło chamstwo. Czym Pan Tomasz sobie na to zasłużył. Wyliczył tylko to co tak oficjalnie Pan nazywał Hype. Zwykli ludzie są wciągani w gierki tych, którzy chcą zaistnieć bo wiedzą że znaczą już coraz mniej.
Pytam
Pytam 11.01.2017, 21:29
Panie Fidurski niech Pan odpowie jakie to prawo obowiązuje w Polsce że odpowiedzialni za błędy za nie nie odpowiadają. Tak było, jest ale czy tak ma być dalej, niech Pan odpowie. Za jakim prawem Pan się opowiada, tym które rozmywa odpowiedzialność za błędy a konsekwencje ich przerzuca na mieszkańców, którzy nie dość że muszą za nie zapłacić to jeszcze są oskarżani np., o SMOG. Do błędu, który Pan prztoczył można by dopisać wiele innych np.,gazyfikacji miasta, spłacana obecnie przez podatników kara nałożona przez Bank Krajowy za niedopełnienie warunków kredytowych zaciągniętych na budynek przy ul. Półwiejskiej. Przykładów jest wiele więcej ale co to za prawo że jedni odpowiadają za dym w kominie a inni nie odpowiadają za to że ich nieodpowiedzialne ( błędne) decyzje dzisiaj nie dają palącym w piecach żadnych szans na normalność, która panuje w krajach starej UE na które wielokrotnie się Pan powołuje. Przykre ale jak się dowiedzieliśmy, szczególnie dotyczy naszego rejonu za rzeką. Pisanie o błędach niewiele pomoże jeżeli za nie nikt nie ponosi odpowiedzialności. Jakie prawo gwarantuje nietykalność z za błędy, które przyniosły więcej strat niż pożytku, niech Pan odpowie.
rozsądku trochę
rozsądku trochę 12.01.2017, 16:40
A ty myślisz, że burmistrzowanie to obieranie ziemniaków?? To zarządzanie miastem od A do Z. W takiej branży ciężko być nieomylnym. Decyzje, które teraz wydają się błędami, w czasach ich podejmowania mogły się wydawać koniecznymi i odwrotnie. Mówisz, że gazyfikacja to był błąd?? Na jakiej podstawie?? Bo teraz gaz jest 4-krotnie droższy?? W tamtych czasach gaz był tani i ludzie bardzo chętnie się przyłączali do gazu. Pamiętaj, że na gospodarkę lokalną wpływ ma gospodarka wojewódzka, krajowa, a nawet światowa. Takiś mądry, to kandyduj na burmistrza, a po paru latach sam rozlicz się z popełnionych "błędów". Najlepiej to wszystkich wsadzić do więzienia!!!!! Bo tak!!!
Znacznie Więcej Rozsądku
Znacznie Więcej Rozsądku 12.01.2017, 18:58
rozsądku trochę. Skoro wiesz że burmistrzowanie to nie obieranie ziemniaków to też powinieneś wiedzieć że burmistrzowanie to nie tylko błądzenie. Każdy w pracy także w swoim przedsiębiorstwie, firmie za błędy ponosi osobistą odpowiedzialność. Prawo i Sprawiedliwość co powiedział też dzisiaj J. Kaczyński, kładzie ogromny nacisk na odpowiedzialność za błędy urzędników w szczególności tych, którzy uważają że rządzą. Nie może być tak że nawet ty jak zostaniesz Burmistrzem i postanowisz ku uciesze wielu wykopać w Złotowie nowe jezioro to wcale nie oznacza że za defraudacje publicznych pieniędzy nie odpowiesz. Wiedz że burmistrzowanie to nie realizacja swoich widzimisię lecz działanie dla dobra wszystkich. Dobrze że nie jesteś burmistrzem bo dopiero rozwalił byś cały alfabet. Natomiast jeśli chodzi o ogazowania miasta to nikt inny jak obecny burmistrz do wielu powiedział że to był bardzo duży błąd i to nie z powodu podwyżki ceny gazu ale szkoda czasu aby ci to tłumaczyć. Reasumując burmistrz powinien się jak najmniej mylić gdyż ma doradców radnych czy bezradnych a najliczniejsi doradcy to mieszkańcy, którzy go wybrali i których należy wysłuchać przed podejmowaniem znaczących decyzji o czym dobrze wie wybrany między innymi przezemnie obecny burmistrz.
PP-BRAWO Polak
PP-BRAWO Polak 11.01.2017, 19:55
Wszyscy to widzą, śmieją się w domach, opowiadają na ulicy a brak im jednego; odwagi aby poprzeć Polaka, który może zbyt dobitnie ale ciągle stoi przy swoim pokazując na czym polega obrona demokracji. Czy się komu podoba czy nie to PO PSL musi uwierzyć że ostatnie wybory wygrała Zjednoczona Prawica z przewagą Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast NOWOCZESNA z przystawką Kijowski Odbiera Dywidendę KOD muszą wiedzieć że w obecnym rozdaniu wogóle się nie liczą. To co obecnie robią to putinowska wersja zajęcia SEJMU swojego kraju. Oni poprostu wzięli sejm w niewolę podobnie jak w minionych latach komuniści aresztowali obraz Matki Boskiej Częstochowskiej bojąc się tego że demokracja do drzwi naszego kraju już puka. Dzisiaj dzięki bolszewickim metodom chce się wprowadzoną w 1989r. Demokrację wyprowadzić. To się nie może udać.
(qc'//o|\\\?//)
(qc'//o|\\\?//) 11.01.2017, 19:44
do Polak.jestes człowieku bardzo poważnie chory .Powinieneś być zamkniety w Zakładzie Psychiatycznym.
Do powyżej
Do powyżej 11.01.2017, 20:07
Nie ma takiego zakładu.
Polak
Polak 11.01.2017, 19:19
Niech to bydło antypolskie i antykatolickie z PO+PSL+Nowoczesna+ KOD bolszewicki,zacznie się leczy u psychiatry!!!To bydło antypolskie,które żąda do obalenia rządu Polski Niepodległej,jest już trupem politycznym!!!!!Polacy i złotowianie OBUDŹCIE SIĘ!!!
Używajmy rozsądku a nie populizmu
Używajmy rozsądku a nie populizmu 11.01.2017, 12:34
erka,,,,,, kim ty jesteś, chyba jakimś nieporozumieniem bo ślęczysz nad Rządem Rzeczypospolitej, Geotermią Toruńską tak jakby bez tych dwóch rzeczy w Złotowie nie było by smogu i wszyscy ogrzewaliby się jak na zachodzie. Totalna obłuda, twój rząd przez osiem lat blokował geotermię w Toruniu, blokował opozycję PIS jak i co najważniejsze nic nie dał samorządowi złotowskiemu na to aby mieszkańcy Złotowa mieli zachodni system grzewczy. Wręcz przeciwnie to platformerski rząd nakazał powszechną prywatyzację wszystkiego co było nasze w tym ZEC-u co dzisiaj odbija się czkawką. Sugerowanie że państwo polskie powinno zrezygnować z węgla, modernizacji kopalń to chore żądanie. Wyobraźmy sobie że państwa wydobywające ropę naftową zamykają swoje źródła bo jej wydobycie przyczynia się do niszczenia ogromnych obszarów środowiska naturalnego. Jak widzisz twoje myślenie doprowadziło by do tego że ogrzewałbyś się przy ognisku a jeździł byś hulajnogą. Na koniec chcę ci przypomnieć że wspomniany przez ciebie plac z kopciuchami istnieje od kilkudziesięciu lat. Dziwne że dopiero teraz go zauważyłeś. Wiedz też że 50m dalej jest drugi punkt sprzedaży jak nazywasz kopciuchów w takich cenach na które niewielu stać. Poza tym każdy nowy piec zmniejsza zadymienie a aby w nich nie palono śmieci to jedno co trzeba by zrobić to pomyśleć nad obniżeniem ceny dobrej jakości węgla tak aby użytkownik pieca CO sam stwierdził że nie warto spalać w piecu byle czego. Gdyby twój głos szedł w tym kierunku to byłoby zrozumiałe i korzystne myślę też dla ciebie.
erka
erka 11.01.2017, 11:06
Najważniejszą przeszkodą w usunięciu smogu w Polsce i w Złotowie też nie są prywatyzacje takiej czy innej firmy. Jest to kompletne niezrozumienie spraw ekologii przez rząd, stawianie na węgiel i lobby górnicze i nie wprowadzanie dyrektyw unijnych w życie. Takie paliwa jak węgiel już praktycznie w starej Unii nie istnieją a piece zasypowe - tylko górnego spalania funkcjonują na pelet, zrębkę lub polana drewniane. Nie na węgiel , butelki i opony ! Klasy kotłów to tolerowana 3 i uznawana do dopłat 5. A jak jest w Polsce? Rzut oka na plac przy siedzibie burmistrza i mamy przegląd sprzedawanych kopciuchów. Dodam jeszcze, że są środki unijne do wykorzystania ale w Polsce obecna ekipa pokochała geotermię (głównie toruńską). Tak więc Złotów musi na serio zrewidować swoje ambicje co do "zdroju" niestety !
Do Mmxx
Do Mmxx 10.01.2017, 22:42
Zapisz się do PIS-u. Razem zrobimy więcej. PP
Mmxx
Mmxx 10.01.2017, 20:33
Panie Wiesławie, niech Pan powie kolegom z PiSu żeby coś z tym zrobili
Złotowianin
Złotowianin 10.01.2017, 20:10
10 mln na docieplenie i ekologię, 10 mld na program 500+. Oto działania PiSu! 10 mln "budzi wątpliwości"? Ja bym powiedział, że to żenująca i ośmieszająca kwota! Nie zmienię pieca na gazowy, dopóki nie ocieplę domu, a na to na razie mnie nie stać.
Paweł P
Paweł P 10.01.2017, 22:53
Krytykuj dalej PIS to może Platforma ci da to samo co widać z wpisu już ci dała. Nie wiem dlaczego nie stać cię na docieplenie domu i to po ośmiu latach rządów PO PSL. Przecież powinieneś mieć to już zrobione a teraz tylko wstawić właściwy piec ekologiczny. Widać należysz do tych, którzy za Platformy nic nie chcieli a teraz od PIS-u chcesz wszystko. Zastanów się nad sobą Złotowianinie.
Byliśmy widzieliśmy
Byliśmy widzieliśmy 10.01.2017, 13:25
Pytamy.... Kto sprawował władzę w mieście jak traciliśmy wpływy na działalność rozwoju Energetyki Cieplnej. Te kilka milionów o których mowa ulokowanych w drogi niech będą odpowiedzią na to kto za obecny stan odpowiada. Tylko naiwni uwierzą że mieszkańcy, kto odpowiada za nierentowną politykę miasta zarówno wtedy jak i dzisiaj no przecież nie mieszkańcy. Dlaczego zezwala się na budowę nowych domów z ogrzewaniem w piecach, kominkach na paliwa stałe. Jak widać to przy takim zaangażowaniu samorządu w sprawę smogu problem będzie się tylko pogłębiał. Zapraszane firmy reklamowe zgarna pieniądze i wyjadą a ludzie nadal będą oskarżani o smog w mieście. To co było na zebraniu to chwyt poniżej pasa. Gdyby ludzie w części wiedzieli o co chodzi może przyszło by z dziesięć osób. Tak więc nie ma co trąbić o sukcesie na siłę bo efekt spotkania jest mizerny.
Smoczek
Smoczek 10.01.2017, 12:57
Złotów w dawnych czasach był miastem z czystym powietrzem, z uwagi na położenie, wiatry przeganiały dymy. Teraz wiatry przyganiają dymy z osiedli za rzeką... Plus własny dym, i jest smog
Smog
Smog 10.01.2017, 13:07
Prawda

Pozostałe