Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Budżetowanie

Budżetowanie
15 listopada to termin dla sporządzenia budżetów gminnych. Do tego dnia trzeba przesłać taki projekt do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Właśnie z takim projektem budżetu, możemy się zapoznać na stronie internetowej Miasta Złotowa. Muszę przyznać, że wykaz inwestycji jest imponujący, gdyż opiewa na kwotę ponad 14 milionów złotych. Jeszcze trochę brakuje do pobicia rekordów inwestycyjnych z lat 2006-2010, ale mimo to cyfra ta wzbudza z pewnością zazdrość innych gmin. Pamiętamy, ile szumu było przy LGD, która dysponuje kwotą 11 milionów na kilka lat, czy ostatnio dofinansowanie dróg z PROW na 10 mln. A tu mamy kwotę 14 mln złotych inwestycji w jednym samorządzie w ciągu roku. W budżecie znaleźć można kilka inwestycji, które mnie osobiście cieszą, gdyż też o nie w przeszłości postulowałem. Smuci to czego po raz kolejny w budżecie nie znalazłem.

Zacznijmy od pozytywów. Widać, że plan, aby poprawić stan dróg na osiedlu Zamkowym jest trwały, gdyż w 2017 roku szansę na zmianę mają tam kolejne ulice: Promykowa, Jaśminowa i Różana. A planuje się dokumentację na ulicę Potulickich. To dobrze, gdyż wreszcie mieszkańcy tego osiedla poczują, że są takimi samymi mieszkańcami jak inni. Przypomnę, że obecny rok przyniósł dużą inwestycję na ulicy Dorsza i Zamkowej, oraz Okrężnej i Zakątek, co w diametralny sposób zmieniło oblicze osiedla Zamkowego. Tak trzymać!

Oczywiście jest wiele innych inwestycji w planie, które poprawią stan miasta. W budżecie znalazły się pieniądze na halę sportową dla „Dwójki”, oraz na zagospodarowanie terenów wokół Zespołu Szkół Samorządowych nr 1. W tym ostatnim przypadku już ten rok przyniósł tam budowę boiska i innej infrastruktury. A najważniejsze, że wreszcie magistrat uzgadnia plany z nauczycielami i środowiskiem.

Rok 2017 to również rok gdy powstaną pierwsze inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego, między innymi place zabaw, na które dałem swój głos. Osobiście czekam na powstanie wieży widokowej na Górze Wilhelma, aby realizować zasadę, że atrakcje miejskie trzeba stworzyć. Kilka wzorów już umieściłem na swoim profilu na FB, ostatnio wieżę spod Rabki, czy też wieżę koło Mosiny. To tak w sferze marzeń.

Jako miłośnik roweru nie mogłem nie zauważyć, że w projekcie znalazł się projekt ścieżki rowerowej wzdłuż północnego brzegu Jeziora Zaleskiego. Przeznaczono na to kwotę ponad 700 tysięcy złotych. To chyba starczy na około 3 km!!! Jednak ze smutkiem stwierdziłem nadal brak kluczowych rozwiązań dla turystyki rowerowej. Myślę tutaj o ścieżkach rowerowych po dawnych liniach kolejowych, w kierunku Kujana oraz w kierunku Jastrowia. Dopiero takie rozwiązania pozwolą stwierdzić, że stawiamy na turystykę. Nie tylko dla przyjezdnych, ale przede wszystkim dla Złotowian. Dla rodzin z dziećmi, dla wszystkich którzy nie wypuszczają się na ruchliwe trasy.

Brakuje mi również postulowanej przez wielu mieszkańców ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej do Blękwitu. Tu „czas najwyższy już minął” i czas, aby rada z burmistrzem pomyśleli o mieszkańcach. A ruch na tej drodze rośnie bardzo szybko, w Blękwicie który szybko się rozwija wielu złotowian znajduje pracę.

Z brakujących spraw są też inne. Oczywiście pat w Radzie nie pozwala na ich ruszenie. Chodzi tu o wydzielenie terenów inwestycyjnych, uzbrojenie i promowanie. Nie chodzi o wielki przemysł, ale o inwestycje wkomponowujące się w koncepcję wielkopolskiego zdroju. Jeśli chodzi o inną budżetową kontrowersję dotyczącą budowy Domu przedpogrzebowego, to stoję tu na stanowisku, że czas na dyskusję już minął i trzeba wreszcie tą inwestycję podjąć.

Jaki będzie ostateczny kształt budżetu Miasta Złotowa na rok 2016? Tu decyzja należy do rady.

W. Fidurski

PS. Nawiązując do poprzedniego felietonu informuję, że otrzymałem bardzo szybko odpowiedź Urzędu Miasta Złotów w sprawie tego, czy kontrolowano jakość powietrza w Złotowie w ostatnich 10 latach. Otóż okazuje się, że nikt tego w naszym mieście nie sprawdzał. W pobliżu jest stały punkt pomiaru w Pile, gdzie mierzy się stan powietrza na bieżąco (polecam aplikację na smartfon). Dotychczas nie mam odpowiedzi z WIOŚ, ale myślę że będzie podobna jak ta którą otrzymałem.

Janusz Justyna
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.pzl24.pl z siedzibą w Złotowie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Do Pan da
Do Pan da 2.01.2017, 15:18
Ja też wiem i nawet rozumiem. Przyzwyczaić się można do wszystkiego ale co to zmienia. Paweł P.
Paweł P
Paweł P 18.12.2016, 13:08
Panie Fidurski odpowiedzialny za PIS w Złotowie, czemu Pan milczy, kiedy KOD do POgardy dla rządzących i zwolenników Prawa i Sprawiedliwości wykorzystuje narodową flagę Polski na ktorej umieszcza swoj symbol. Przecież to profanacja symboli narodowych. Czy Pan tego nie widzi, czy wychodzi Pan z założenia ,, tiszej budiesz dalsze jedziesz,,. Jak można milczeć w obliczu tego co się dzieje, dlaczego czeka Pan na dyrektywy z góry a nie występuje do swoich wyborców lokalnych. Obrażanie Prezydenta i rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz ich zwolenników, będzie trwało w nieskończoność jeżeli pozwolimy gejom, zwolennikom zabijania nienarodzonych, byłym esbekom i ich poplecznikom na dalszą eskalację, która dzisiaj pocichu coraz mocniej czuję się też na naszym terenie. Dlaczego Pan nie pisze kto dał im prawo mówić w imieniu całego narodu. Czas z tym skończyć. Jeśli prawo ustalane przeciwko normalnym ludziom ma mieć wyższość nad moralnością to po co preambuła w Konstytucji czas najwyższy o tym mówić i pisać.
Pan da
Pan da 2.01.2017, 11:09
Ja już wiem, że jestem zdrajcą, komunistą, masonem, złodziejem i ubekiem. W tych terminach już zupełnie swobodnie się obracam
Nowy Rok
Nowy Rok 2.01.2017, 13:22
A kto to się obudził.
Pan da
Pan da 2.01.2017, 18:34
SB PIS czuwa? Ty i pan Zbyszek możecie mnie pocałować !
Paweł P
Paweł P 1.12.2016, 20:41
Trudno obok Pana artykułu przejść obojętnie bowiem co to znaczy poprawić stan dróg i gdzie. Nie będę pisał o karkołomnych drogach w centrum miasta ale skoro tak ma być i jest to piękne, to dlaczego Pan nie żąda użycia na nawierzchnię ulic przez Pana wymienionych dużej kostki brukowej. Zapewniam że wtedy żadne progi zwalniające nie będą potrzebne a poza tym będzie taniej. Żąda Pan zrozumienia, niech Pan zrozumie innych, którzy oprócz tego że chcą normalnej drogi, to chcą normalnie mieszkać w swoich mieszkaniach. Do kolejnych relacji z odbytych wycieczek nie będę się odnosił, ale jezioro Zaleskie niech Pan zostawi w spokoju zarówno z północnej jak i pozostałych stron. Czy nie wystarczy jedno jezioro nad którym może Pan jeździć w kółko do woli. Z jeziora Zaleskiego trzeba przepędzić skutery i wielkogabarytowe głośne motorówki. Jeżeli się tego nie zrobi co zrobiono w wielu miastach to z jeziora powstanie kolejny zbiornik bez oznak życia biologiczno - przyrodniczego. Co do dróg rowerowych to należałoby jak najszybciej dokończyć drogę z Nowin do Złotowa. Pragnę zauważyć że nowy chodnik do Błękwitu i przez wieś jest dosyć szeroki i nic tam pilnego, bardziej pilną sprawą jest droga rowerowa z Błękwitu do Klukowa i to póki jest gdzie ją poprowadzić. Nie wiem co się stało że odpuścił Pan walkę o drogę rowerową po byłej lini kolejowej że Złotowa do Kujania i dalej. Chyba nie będzie Pan czekał aż wolna przestrzeń po trasie zarośnie i znów zacznie się narzekanie o zaprzepaszczonej szansie. Może lepiej o to powalczyć niż o wieże na górze wisielców. Odnosząc się do czystości powietrza w Złotowie to w forma z jaką się o tym mówi i niby walczy, zaprzątając przy tym główy mieszkańców, którzy na codzień zastanawiają się jak w miarę ciepło przeżyć zimę, nie ma żadnego sensu..
Dojeżdżający
Dojeżdżający 1.12.2016, 19:27
Przydało by się na Hubego zlikwidować te durne progi zwalniające i zrobić coś na wzór tego na 8 Marca koło dwójki. Tylko nieco wyższe bo i prędkość dozwolona jest mniejsza.

Pozostałe